Türksüz Anayasa

Ülkede bir anayasa hazırlığı telaşı başlamış ağzı olan konuşuyor. Hem de ne konuşmalar. Bazı hazretler ve sivil kurumlar var ki neler neler yumurtluyorlar. Sanki yıllardır bekledikleri fırsat ellerine geçmişçesine ellerinde baltalar vuruyorlar da vuruyorlar. Nereye mi? Türkiye Cumhuriyetinin temellerine tabii ki. Yıllardır söyleyemeyip dile getiremedikleri her ayrımcılığı, bu devleti bölünmeye götürecek her türlü zehirli fikri kinle, nefretle kusuyorlar adeta. Bu fikirlerini kusarken de pişmiş kelle misali sırıtarak, ülkenin yüksek menfaatleri için olduğunu söylüyorlar. İleri demokrasi içinmiş, ülkenin daha güçlenmesini sağlamak içinmiş gibi laflarla da kamufle ederek. 

İşte bu minval üzere görüşlerini açıklayan sivil toplum kuruluşlarından biri, uzun bir süre mübarek kafalarını uzunca müddet yormuş ve geçtiğimiz hafta altı madde teklifinde bulunmuşlar. 

Bahsettiğimiz tekliflerden biri Türk vatandaşlığı ve Türk kelimesi ile ilgili. Ben duyduğuma değil gördüğüme, söylenene inanırım. Bakın noktasına virgülüne dokunmadan ne demişler aynen aktarayım. 

Teklifin ilk maddesi, temel tartışma noktalarından biri olan vatandaşlık tanımı ile ilgili. Mevcut Anayasa da yer alan "Türkiye Devleti ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk tür" tanımı yerine, şu öneride bulunuluyor: 

"Aidiyet ve kimlik vurgusu yapmadan, farklılıklarımızı zenginlik kabul eden eşit yurttaşlık esasına dayalı anayasal vatandaşlık." 

Diğer maddeleri şimdilik vermeyelim bununla iktifa edelim. 

Şimdi bu teklifte açıkça söylenmeyen ama istenen şey şudur: Anayasadan “Türk” kelimesini çıkarmak. Peki ne teklif ediyorlar görüyorsunuz “Anayasal vatandaşlık”. Bu nasıl bir anlayıştır. Mevcut anayasada olan ve rahatsızlık verecek ne var ki bu konuda. Kendi kimliği ne olursa olsun bütün vatandaşların Türk diye nitelendirilmesi neden bu insanları rahatsız ediyor. Bu Türk Tarihinde utanılacak bir şey mi var bizim bilmediğimiz. Biz tarihimizle de kültürümüzle de iftihar ediyoruz. Ancak bu efendilerin ne rahatsızlığı var neden böyle düşünüyorlar anlamak mümkün değil. 

Belliydi bu işin buralara geleceği. Son yıllarda biri Türklük dese, Türk milliyetçisiyim dese hemen faşist damgasını yapıştırıyorlar. Türk milletinin menfaati, Türklük gururu desen vaaay sen kafatasçısın diyorlar. Artık bu memlekette, Türkler kimliğini söylemeye çekinir oldular. 

Bırakın kimliği Türk Milleti, Türk Kültürü, Türk Milliyetçiliği gibi sözler tehlike! arz ettiği için kullanılması sakıncalı kelimeler sınıfına girdi bile. 

Bu ülkede birilerine göre her türlü etnik gurubun milliyetçiliğini yapmak serbesttir ama Türk Milliyetçiliği asla yapılamaz. Çünkü Türk Milliyetçiliği yapmak bölücülük, ayrımcılık ve faşistlikle eşdeğer sayılıyor bazılarınca. 

Şimdi merak ediyorum (Elimizden bir şey gelmiyor bari kafa bulalım) “Anadolu’nun Türkleşmesi” tabiri yerine ne diyecek bu efendiler. Aidiyet ve kimlik vurgusu yapmayan askerlerden oluşan, Selçuklu Devleti ordusu tarafından Anadolu’nun, yurt edinilmesi mi? diyecekler acaba. 

Mesela Milli Takımlarımızı nasıl adlandıracaklar. Aidiyet duygusundan yoksun ve kimlik vurgusu yapmayan basketbolculardan oluşan Demokratik Türkiye Cumhuriyeti Basketbol Takımı mı? diyecekler. 

Bunlar ileride, içerisinde Türk kelimesi geçtiği için, Türkiye kelimesine de alternatif bulacaklardır diye bekliyorum artık. Hani İmralı’daki caninin de (acaba sayın! demeli miyim?) bu konuda bir teklifi vardı, Demokratik Halk Cumhuriyeti diye, hatta bu konuda iki ciltlik kitap yazdı hatırlarsanız. Ancak bizim balık hafızalı olan yurdum insanı bunu, ya unutmuştur ya da haberi bile yoktur. Bu yüzden kim kimin ağzıyla konuşur, kimin eli kimin cebinde bunu da anlayamaz maalesef. 

Önce “Ne mutlu Türküm diyene” sözüne kafayı taktılar, sonra okullardaki andın “Türk’üm doğruyum, çalışkanım” sözleri geldi akıllarına ve şimdi sıra anayasadaki Türk kelimesinin kaldırılmasına geldi. Ne diyelim sağlık olsun. Dinimizin, yüce Peygamberine de karışmasınlar da şimdilik lüzumu yok. (hadi canım sen de demeyin demişti dersiniz.) 

Türklüğü anayasadan varsın çıkarsınlar beynimizden, gönlümüzden de çıkaramazlar ya. 

Bu teklifi söyleyenlere son sözüm “İnadına Türküm, inadına doğruyum inadına çalışkanım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.