Türkiye’nin C Planı

Türkiye’yi Dünyanın lider ülkesi yapacağız dediler. 

On yıl sonra göreceksiniz bizden habersiz değil Ortadoğu’da dünyada kuş uçmayacak dediler. 

Yeni bir cihan devleti haline geliyoruz dediler. 

Dediler de dediler. 

Eee no’oldu. Suriye’de düştüğümüz çukurdan bir çıkabilsek yine aynı mavalları okuyacağız ama çukur bayağı derin. Ses seda çıkmıyor. 

Biz Suriye’de müdahil olacakmışız. Dostluk kardeşlik hikayeleri. 

Niye? Irak’ta böyle efelenmedik. Irak’takiler de Müslüman ve kardeş değiller miydi? 

Mesele Suriye’deki yönetim mi, veya yaşanan iç savaş mı? Bizi ilgilendiren nedir? Bu soruların cevabı ne denilirse denilsin hep muğlak kalmaktadır. Hiç gazete okumayıp haber dinlemeyen bile biliyor ki artık Türkiye Cumhuriyeti Çin, İran ve Rusya ile ABD arasında sıkışıp kalmıştır. Durumu en güzel özetleyen yorum internette dolaşmakta. “Türkiye’nin hiçbir zaman C planı olmamıştır. Ama her zaman bir A,B,D planı olmuştur.” Durum bu kadar basittir. Koca Türkiye Cumhuriyeti maalesef kendi politikalarını değil ABD’nin politikalarını uygulayan ülke durumuna düşmüştür. 

Elbette ABD bir süper güçtür. Süper güçle dış politikanı veya menfaatlerini çatıştırmak akıllıca olmaz, menfaatleri kesiştirmekte fayda var muhakkak. Ama bu kadar basit ve bir emir eri gibi davranmak Türkiye gibi köklü bir mazisi olan bir devlete de yakışmıyor. 

Irak Başbakanının konuşmaları, İran’ın Suriye konusundaki tutumu, komşularla sıfır sorun politikasını iflas ettirmiş durumda. Bütün çevremiz ile yine gerginlik yaşamaya başladık. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.