TİCARET ODASI SEÇİMLERİ

Elazığ da ilginç bir seçim daha yaşadık. Yıllardan beri Ticaret Odası seçimleri hiç bu kadar renkli ve kamuoyunun yakından takip ettiği bir vaziyet almamıştı. Seçimi kazanan Ali Şekerdağ ve ekibini seçimler öncesi gayet iddialı ve hırslı gördük. Bu hırslarını ve kazanma arzularını seçime de yansıtmış olacaklar ki başarılı oldular. Biz burada yeni devraldıkları ETSO nun yönetiminde kendilerine başarılar diliyoruz. İnşallah hizmet aşklarını yönetimlerine yansıtır ve Elazığ için hayırlı hizmetler yaparlar diye temenni ediyoruz. 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının Web sitesine girdik. Vizyon ve Misyonuyla ilgili bölümlerden aşağıdaki alıntıları yaptık.

Vizyon
Oda üyelerinin ticari gelişimi, ilerlemesi ve yurtdışına açılarak uluslararasılaşması doğrultusunda kaliteli, etkin ve hızlı hizmet sunmak. Yapacağımız çalışmalarla ilimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak, Yerel yöneticilere ve ülke yöneticilerine halkımızın beklentileri konusunda ışık tutmak, Oda üyeliğini saygın ve cazip kılmak, Odamızın saygınlığını koruyarak tarafsız hizmet sunmak, Oda-Üye bütünleşmesini sağlamak, Odamızı iş dünyası nezdinde danışman bir kurum haline getirmek, Üyelerimize yönelik çağımızın gerektirdiği hizmetleri sunmak, Üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda ticari potansiyellerinin yükseltilmesine dönük çalışmalar yapmak ve Hizmetlerimizi sunarken Toplam Kalite bilincini yükseltmektir.

 

Misyon
Elazığ ili ve ülkemizin, kalkınma ve gelişmesi için sorunların tespit edilmesi ve çözüm yollarını bulmak. Üyelerimizin mesleki faaliyetlerine katkı sağlamak, Daha iyi bir hizmet sunmak için Odamız Üyelerine yönelik periyodik eğitim ve seminerler düzenleyip projeler üretmek, Elazığ ilinin öncü kuruluşu olarak, sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetimlere, müteşebbislere, kurum ve kuruluşlara ilin beklentileri doğrultusunda önderlik etmek ve kanunlarla belirlenmiş görevlerini yerine getirirken, üyelerinin hak ve menfaatlerinin korunmaktır.

 

Görüldüğü üzere bir şehrin sanayileşmesi, kalkınması, zenginleşmesi v.s. hepsi ticaret ve sanayi Odasının vizyonu ve misyonunun içinde. Bu bakımdan Ticaret Odası yönetimi haliyle ilgili şehirler için de hayati bir önem taşıyor. Web sitesini ziyaret ettiğinizde bu tür hizmetlerin yapıldığıyla ilgili bilgileri görmek mümkündür. Bu konuda Suat Öztürk ve yönetimimin hiç bir şey yapmadıkları söylenemez.

Yeni yönetimden beklediğimiz bu hizmet yarışına kaldığı yerden devam etmesi ve hizmet bayrağını daha ileriye taşımasıdır. En büyük temennimiz budur. Çünkü Elazığ kalkınma yolunda oldukça akamete uğramış ve bu hamleyi yapmak isteyen ama bir türlü yapamayan bir şehir durumundadır. Elazığ ın ticaret ve sanayi yönünden kalkınması hedefinin, akılcı ve sağlıklı politikalarla sağlamanın mümkün olacağı kanaatindeyiz.

Mesleğimiz Tarihçilik, uzmanlık alanımız da şehir tarihçiliği olduğu için bu konuda bazı şeyler söylemek istiyorum. Bugün Türkiye de sanayileşmiş şehirler vardır. Bunları biliyoruz. Bu şehirlerin çoğunun tarihlerine baktığımızda geçmiş dönemlerde de aynen bugünkü gibi sanayi tesislerine sahip olduklarını görüyoruz. Bu bir tesadüf değildir. Mesela Gaziantep, Kayseri gibi şehirler Osmanlı döneminde de sanayi şehirleri durumundadırlar. Yine Denizli Bursa gibi şehirleri incelediğimizde özellikle tekstil ve dokumacılık alanlarında gelişmiş olduklarını görürüz. Samsun, Trabzon, İzmir gibi şehirlerin özellikle Limanları dolayısıyla kalkınmış şehirler olduğu hemen dikkat çeker. Buradan şu sonuç çıkarılabilir. Sanayi ve ticaretle ilgili tecrübeler de tıpkı kültür gibi, miras olarak gelecek nesillere devrediyor.

Bu açıdan Elazığ (Harput) şehri incelendiğinde, özellikle tarımsal faaliyetlerin yoğunluğu dikkat çekmektedir. Buğday ve arpa başta olmak üzere üzüm ve ipekböcekçiliği temel geçim kaynağıdır. Bunun yanında Ergani ve Keban Madenlerinin de yarattığı istihdamı göz ardı etmeyelim. O günün sanayi tesisleri diyebileceğimiz maden işletmeleri, değirmenler, boyahanelerin sayısının fazla olması bunun en önemli delilidir.

Lafı fazla uzatmadan şunu söylemek istiyorum. Elazığ ı sanayileştirmek istiyorsak, bu sanayi tarım ve madenciliğe dayalı olmalıdır. Zaten son yıllarda gözlenen gelişmelerde bu tezimizi doğrular niteliktedir. Üzümcülüğün geliştirilmesi, mermer ve madencilik alanındaki gelişmeler bunun örnekleridir. Tabi ki en önemli mesele bu ürünlerin tanıtımı ve markalaşmasıdır. İşte bu noktada Sanayi ve Ticaret Odasına büyük görevler düşmektedir. Elazığ ın artık Mermer sanayinde ve üzüm mamulleri alanında bir marka haline gelmesi lazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.