Taksim’den Çıkan Sorular

Olaylar içinden çıkılamaz hale geldi.

İktidar kanadı eylemcilerin marjinal guruplar olduğu iddiasını tekrarlayıp duruyor.

Eylemcilerin iddiası ise tam aksine içlerinde böylesi guruplar olsa bile çoğunluğunun hiçbir partiye veya sivil toplum örgütüne üye olmayanlardan oluştuğu yönünde.

Basına bakarsanız iki cami arasında kalmış beynamazlara benziyorlar. İktidar ile çıkar ilişkilerinden dolayı Televizyon kanalları olayları yorumlamada pek tarafsız görünmüyorlar. İktidarın karşısında olarak görünen topu topu iki kanal var iktidar da onlardan her fırsatta şikayet ediyor.

Muhalefet cephesi malum MHP “ben olayların içerisinde değilim” diyor. Neresinde olduğunu da ısrarla söylemiyor.  CHP ise elinden gelen desteği sağlamaya çalışıyor.

Dış basın Türkiye’yi adeta iç savaş çıkmış bir ülke misali anlatıyor.

Bu olayları bu şekilde izlerken ister istemez “bu ülkede neler oluyor” diye insanın aklına gelmiyor değil.

İktidar ve tabii ki Başbakanımız suçluyu buldu elhemdülillah: “faiz lobisi” diye. Ergenekon’du balyoz’du, darbecileriydi, askeriydi, basınıydı anladık da nereden çıktı bu faiz lobisi.

Türkiye’de her yıl en çok kâr eden kurumlar olan bankalar mı yapıyor bu işleri. Yoksa uluslararası küresel finans kuruluşları mı? Eğer bankalar ise 12 yıldan beri ülkeyi yönetirken bunların böyle art niyetli olduklarını göremediler mi? Yurtdışı finans kurumları için de aynı husus yine geçerli. Bu kadar yıldan beri böylesine tehlikeli kuruluşların ! yaratacağı tehlikelere karşı neden önlem almayıp hazırlıksız yakalandınız. Demezler mi?

BOP’ a bizi eşbaşkan kim yapacaktı? Türkiye küresel güç olacaktı da bu lobiler buna ses çıkarmayıp mutluluk içerisinde seyir mi edeceklerdi? Gürcistan, Ukrayna, Mısır Tunus vs. gibi ülkelerde olaylar patlak verdiğinde bizde böyle şeyler olmaz deyip önlem almamak akıllı bir davranış mıdır?

Büyük Ortadoğu Projesi, Yabancı Sermayeyi Türkiye’ye davet mesajları, Uluslararası ticari anlaşmalar yapılırken olayların kaynağı olarak gösterilen bu lobi niye sesini çıkarmadı da şimdi böyle yapıyor diye bu iktidarın düşünmesi gerekmez mi?

Küresel sermayenin en güçlü temsilcisi İsrail lobisi değil midir? O halde neden “Van münit” rüzgarında sesini çıkarmadı da şimdi bu işlere kalkıştılar ve Türkiye’yi karıştırıyorlar. Bu güçler birçok ülkeyi benzeri şekilde karıştırdılar. Bunları bizim iktidar mensuplarından kimse göremedi mi? İktidar çevreleri gösterilerde tazyikli su ve biber gazı mağduru olan eylemcilerden şikâyet edeceklerine, asıl uluslararası çapta olayları değerlendirip yukarıdaki sorulara cevap arasınlar.

Komşularla sıfır sorun politikası tutmadı, Ortadoğu’nun bizden sorulacağı politika ve BOP eş başkanlığı hayal oldu, Türkiye küresel güç olacak denildi küreselcilerin elinde neredeyse bir aydır oyuncak oldu.

12 yıldan beri bu ülkenin dümeninde olanlar dünyadaki siyasal dengelerin nasıl oluşturulduğunu halen anlamadılar mı? Yoksa anlamak mı istemiyorlar?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.