Sivil Toplum Örgütü Dediğin Böyle Olur

Büyükşehir olabilmek için vilayet yöneticileri, milletvekillerimiz, sivil toplum örgütlerimiz hep dostlar pazarda görsün misali söylemlerde bulundular.

Yok efendim büyükşehir olmak bizim hakkımızmış, yok efendim Elazığ bunu çoktan hak etmiş falan gibi beylik laflar edip durdular. Ama iş icraata geldi mi tıss, ortada kimse yok. 

Nasıl olsun ki. Siyasiler özellikle iktidar partisi mensupları Başbakan’ın iradesine karşı gelmeye korktuklarından olsa gerek hiçbir kulis yaptıklarını duymadık, görmedik. Seçim meydanlarında aslan kesilenler şimdi çıksınlar ortaya. Bak işte fırsat. Aslan gibi olmasa da bir şeyler söylesinler ya. Elazığ’ın büyükşehir olmayı çoktan hak ettiğini.

Belediyemiz desen tam “Allahlık Ali bey” misali. Bir kurum bu kadar mı kimliksiz ve ruhsuz olur. Hiçbir şey umurunda değil. Çiçekleri ne zaman ekecekler, o günü bekliyorlar. İşi tamamen bağ ve bahçeciliğe döndürmüşler. Elazığ’ın gündemi Belediyenin gündemi değil anlayacağınız.

Sivil Topum Örgütleri. Ne güzel isimleri var değil mi? Tamsiat, Tümsiat, Çartisat, Curtisat, vs. Gören de bunları akşama kadar proje üretir sanır. Aslında hepsi “Hacıgilin sağırlar, birbirini ağırlar” misali kendi kendi egolarını tatmin etmekle meşgul. Belediye başkanına plaket, Vali ile bir akşam yemeği, karşılıklı plaket alıp vermeler, gibi faaliyetler, aslında bunların en önemli etkinlikleri.

Elazığ basınına gelince onlar bu konuda gerçekten çok büyük emek harcadılar. Haklarını teslim etmek lazım. Gerek köşe yazarları yazılarında gerekse haber olarak, büyükşehir olma konusunda sürekli gündem oluşturdular. Ama onların bu iyi niyetli çabalarını maalesef görmesi ve etkilenmesi gerekenler görmezlikten, duymazlıktan geldiler. 

Elazığ Basını ile birlikte bu büyükşehir olma işini kendine hedef ittihaz etmiş birileri daha çıktı ortaya. 

Aslında o da bir sivil kuruluş: Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi.

Ne yaptı bu sivil örgüt. Baktı Büyükşehir olmak konusunda kimseden fayda yok. “İş yine Elazığlının kendisine düştü” dedi hemşerilerini görevi çağırdı. 

Büyük şehir olmak istiyorsanız gelin Ülkemiz idarecilerine bizzat kendiniz mektup yazın dediler ve imza kampanyası başlattılar ve 5-6 günde hedeflenen yüz bin imzayı Elazığlılara attırdılar. Bu kampanyaya bu kadar sürede rekor katılım olması Elazığ halkının büyükşehir olmayı ne kadar istediğini ve hak ettiğini de gösterdi. 

Kamuoyu önüne somut ve güvenilir projelerle çıkarsanız ve kamuoyu sizin samimiyetinize inanırsa işte böyle destek görürsünüz. Sivil toplum örgütü dediğin böyle olur. Bütün sivil toplum örgütleri, bu faaliyetten gerekli dersleri çıkarmıştır umarım. 

Bu imza kampanyası inşallah Elazığ’a büyükşehir olma yolunda göreceksiniz çok avantaj sağlayacaktır. 

Bu bakımdan uzun zamandır böyle bir dayanışmayı göstermemiş olan Elazığ kamuoyunu bu hayırlı faaliyetle bir araya getirmeyi ve onun birlik ve beraberliğini, büyükşehir olmayı nasıl arzu ettiğini, bütün Türkiye’ye gösteren Hazar Stratejik Araştırmaları Merkezine, kurucusu ve Başkanı Sayın Dr. Bilal Çoban’a Elazığlılar adına şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.