Seçime Doğru

Listelerin ilan edilmesinin üzerinden yaklaşık üç hafta geçti. Bu zaman zarfında en çok göze batan parti MHP oldu. Listenin ilanından sonra adaylar Elazığ’a geldi ve hummalı bir çalışmanın içerisine girdiler. 

Enver Erdem’in Belediye seçimlerinde edindiği tecrübe genel seçimlere yansıyacak gibi görünüyor. Erdem’in özellikle köylerden getireceği oylar MHP’nin en büyük beklentisi. Eğer bu beklenti gerçekleşirse MHP şu an itibariyle seçimden umduğunu alacak gibi görünüyor. 

Zira mevcut durumda yaşanan birlik, beraberlik ve heyecan 12 Haziran’a kadar devam ederse bunun olmaması için hiçbir sebep yok. Ancak bu trendin hiç düşmemesi ve hep devam etmesi gerekiyor. Bu düşüşü yaşamamak için birlik ve beraberliklerini muhafaza etmek en önemli unsurdur. Bu birliğin bozulması halinde ise sebep ne AKP ne de başka partiler olacaktır. Bu düşüş olursa yegane sebep yine MHP’nin bizzat kendisi olacaktır.

MHP’yi geçen hafta CHP takip etti. Birinci sıradan Aday olan Ali Özcan’ın gelmesiyle CHP hareketlendi. Bu seçimde iddialı olacakları zaten belliydi. Ali Özcan’ın da CHP için en uygun aday olacağı hep söyleniyordu. Nitekim Ali Özcan Bu hedefi tutturabilecek bir aday gibi görünüyor. Sempatik tavırları ve siyasi tecrübesiyle Ali Özcan’ın bunu başarmaması için hiçbir sebep yok. 

AKP ise henüz vitrine çıkmadı. Muhtemeldir ki liste sıkıntısını aşamamışlar. Bu sıkıntıyı aşmanın yolu birinci sıra adayı Zülfü Demirbağ’dan geçiyor. Bir toparlanma olacaksa onun sayesinde olacak. Necati Çetinkaya’nın rahatlıkla yapabildiği ağabeylik görevini başarıyla yaparsa sıkıntı aşılır. Yoksa bu sıkıntı seçime kadar sürerse AKP Elazığ’da sadece Başbakan’a verilen oylarla yetinmek zorunda kalır. Ancak bu oylar az da değildir. Sadece Başbakan’ın şahsına verilen oylar nereden baksanız AKP’ye 2-3 milletvekiline yetecek oyu aldırır. Nitekim Referandum’da %82’li evet oyu bunun en önemli göstergesidir. 

Diğer taraftan Saadet Partisi ve HAS Partileri’nin de Elazığ’da seçime ciddiyetle hazırlandıklarını görmekteyiz. Ancak, bu iki partinin baraj sıkıntıları olduğunu herkes biliyor. Baraj tedirginliği bu partilere oy vermeyi düşünen çoğu vatandaşı kararsız bırakacaktır. Burada mesele, baraj sıkıntısından dolayı bu partilere oy vermeyecek olanların hangi partiyi tercih edecekleridir.

BDP’nin Elazığ bağımsız adayı İsa Gürbüz’ün veto edilerek seçime girememesi Elazığ’da çok önemli görülmeyebilir. Ancak evvelki yazımda da belirttiğim üzere nereden bakılırsa bakılsın en az 10-15 bin civarında bir oy sayısı söz konusudur. Bu bakımdan BDP’nin Elazığ’da göstereceği tavır Elazığ seçim sonuçlarına önemli oranda etki edebilir. 

Netice itibariyle Referandumdaki %82’lik evet oyu oranı AKP için nasıl bir avantaj ise CHP ve MHP için en büyük handikaptır. %82 lik evet oyu Elazığ AKP teşkilatına milletvekillerine değil bizzat Başbakan’a verilmiştir. AKP listesinin şu bu sıkıntısı var kolaycılığına girmeden ülke geneli politikalar üzerine de kampanya yürütülmesi gerekmektedir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.