Seçim Meydanlarından Desteksiz Salvolar

AKP bu seçimlere mağdur olarak giremediğinden olsa gerek bir hayli hırçınlaşmış görünüyor. Gerek 2002 gerekse 2007 seçimlerinde, sürekli mağdurum da mağdurum diyerek epeyce oy toplamıştı. Bu seçimde kendini acındıran bir söylemi gerektirecek bir ortam olmadığından mecburen maziden malzeme çıkarmaya çalışıyor. 

Mesela MHP’ye ne diyor: Sen üç buçuk sene iktidar oldun TOKİ’ye neden konut yaptırmadın. Dış borçları neden ödeyemedin. Falanca hizmetleri neden yapmadın diye hesap soruyor. Bunu söylerken de MHP ve CHP’nin yavrusu DSP’nin iktidarı diyor. 

Şimdi ben merak ediyorum. Sayın Başbakan o iktidarın bir üçüncü ortağı vardı onu unutmuş mu diye. Yoksa biliyor da bilmemezlikden mi geliyor? Çünkü üçüncü ortak kendisinin çok sevdiği ve onun izinden gittiğini ve büyük hizmetler yaptığını hep yinelediği bir liderin kurduğu partiydi. Rahmetli Turgut Özal’ın Anavatan Partisi. Eğer üçüncü ortağın Anavatan Partisi olduğu bir koalisyon, başarısız ise neden bu parti zikredilmiyor. Yoksa Sayın Başbakanın çok güvendiği bir çok arkadaşının geçmişte bu partinin üyesi olduklarından ve bakanlık bile yapmalarından mı kaynaklanmaktadır. Hatırlayın Cemil Çiçek, Abdulkadir Aksu, Necati Çetinkaya, Ali Çoşkun vs. hep Anavatan Partisi kökenli değil miydiler?

Sayın Başbakan ve AKP’li politikacılar 1999 yılında büyük bir deprem olduğu ve bu koalisyonun depremin yarattığı tahribatı kısa süre içerisinde nasıl izole ettiğini de mi hatırlamıyor. Bu büyük afetin Türkiye Cumhuriyetine maliyetinin ne olduğunu da mı bilmiyor Sayın Başbakan ve diğer AKP yetkilileri? El insaf. 

Başbakan’ın diğer bir insafsız söylemi ise Rahmetli Ecevit’le ilgili. ABD Başkanının karşısında iki büklüm durduğu ve bunun da Türkiye Cumhuriyetini küçük düşürdüğü. Bir kare fotoğraf üzerine böyle yorum yapılabilir mi. Ecevit’in devlet adamlığını kimse tartışmaz herhalde. Kıbrıs Harekatındaki kararlığını, aldığı riskleri anlatmaya gerek yok. ABD başta olmak üzere bütün Dünyayı karşımıza aldık o tarihlerde. Şimdi sen kalk Ecevit gibi bu ülkeye hizmet etmiş bir lidere bu ithamlarda bulun. 

Mavi Marmara meselesi rüştünü ispat etmen için fırsattı. 90 Yaşında “van münit” diye efelendiğin Cumhurbaşkanının ülkesi 9 vatandaşını şehit etti İsrail’e savaş mı açtın, senden özür dilemelerini mi sağladın. Feyz aldığın kıymetli büyüğün bile “İsrail haklı, gemi için izin almaları gerekirdi” dedi ona bile efelenemedin, otur oturduğun yerde diyemedin.

Sayın Başbakan bir daha iktidar olmak istiyor ise bu kadar mitinge masrafa ne gerek var. Karşılaştığı ilk herhangi bir devlet başkanının (ABD ve İsrail birinci tercihtir) gözünün üstüne bir yumruk yapıştırsın olsun bitsin. Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiği için anında oy patlaması yapar ve iktidar olur bu kadar zahmete de gerek kalmaz.

Diğer taraftan MHP, DSP ve Anavatan koalisyonu kötü ise IMF politikaları ülkenin zararına olmuşsa 2002’den sonra yanılmıyorsam 2007’ye kadar kim IMF ile sürekli anlaşmalar imzaladı. Beğenmiyorsan imzalamazdın. Onlara da “van münit” derdin olur biterdi.

Söylemeden geçmeyelim bir de 95 milyar dolar döviz rezervi meselesi var. Bunu AKP adayları da sıkça dile getiriyor ve şöyle diyorlar “Biz geldiğimizde 27 milyar olan döviz rezervi 95 milyar dolar oldu". Bu adayların çoğu ve tabiî ki bilmeyen vatandaşımız da zannediyor ki Merkez Bankasının bodrum katında büyük bir çelik kasa var içinde de 95 milyar dolar var. Aslında bu da vatandaşın gözünü boyamak için iyi bir propaganda. Böyle bir para var ama bu para bir tür teminattır ve dış borçlara karşı rezervde tutulan paradır. Büyük bir kısmı da yabancı ülkelerdeki bankalardadır. 

Eğer böyle bir paran varsa emekliye %10 zam yapsana diye sormak lazım. İşsizliğin yüksek olduğu şehirlere birkaç fabrika açsana diye sormak lazım. Bu ülkede asgari ücret açlık sınırının altında onlara birazını versene diye sormak lazım.

Nihayet Pazar günü seçim atmosferi tamamlanıyor. Yapılacak seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.