SEÇİM ANKETİ ÜZERİNE DEĞERLENDİRMELER

Sitemiz tarafından yaptırılan anket geçen hafta yayınlandı ve hayli de ilgi çekti. Elazığ Merkezi üzerinde yapılan, ilçeleri ve merkez köyleri kapsamayan bu anketin sonuçları aslında bütün siyasi partilere ciddi mesajlar verir nitelikte. Siyasi partilere göre sonuçları yorumlayacak olursak.
AKP: İl merkezinde yaklaşık %34 çıkan sonuç AKP’nin şehir merkezinde yaklaşık % 8-10 oranında oy kaybına uğradığını göstermektedir. İlçelerden (özellikle Kovancılar, Palu, Karakoçan, Alacakaya, Baskil ve Arıcak) gelecek oylarla birlikte AKP’nin en az dört milletvekilliğini alacak potansiyeli var gibi görünüyor. Zira zikrettiğimiz ilçelerden ne MHP’ye ne de CHP’ye fazla oy gelmediğini son üç genel seçimlerde gördük. Önümüzdeki seçimlerde de bu iki partinin bahsedilen ilçelerde fazla bir aktivite göstermediğine göre, oylarının artmayacağı ve stabil kalacağı mukadderdir. Bu iki partinin ilçelerdeki bu durgunluğu (veya başarısızlığı) AKP’nin fazla efor harcamadan bu bölgelerden oy almasını veya oyları almaya devam etmesini sağlayan en önemli etken gibi görünüyor.
MHP: Şehir merkezindeki yaklaşık %15 olan oy oranı MHP için 1 milletvekilliği manasına gelmiyor. 1 milletvekilliği için bütün şehirden en az % 10 almak (yaklaşık) gerekiyor. Son üç genel seçimde görüldü ki MHP özellikle Palu, Kovancılar, Karakoçan başta olmak üzere ilçelerin çoğundan oy alamıyor. Merkez köyler, Baskil, Sivrice ve Keban hariç diğer ilçelerde MHP’nin oy oranı %2-3 oranında seyrediyor. Hal böyle olunca şehir merkezinde %14-15 olan oy oranı bütün şehir hesaba katıldığında % 8-9 civarına düşüyor. Bu oranlara bakılarak MHP’nin 1 milletvekilliğinin garanti olmadığı ve mutlak surette mevcut oyların üzerine yeni oyların konulması gerektiği görülüyor. Mehmet Ağar’ın bu seçimde olmayacak olması ilk önceleri MHP’yi rehavete sokmuştu. “Mehmet Ağar MHP tabanından oy alıyor” diye düşünülüyordu. Ancak durumun şu anda hiç de öyle olmadığı görülüyor. Sonuç olarak MHP il teşkilatının seçime dört elle sarılıp ciddi bir şekilde genel seçime asılması gerekiyor. Bunun içinde merkez köylerden ve oy oranının çok düşük olduğu ilçelerden işe başlaması lazım.
CHP: 1977 seçimlerinden bu yana bir türlü Elazığ’da toparlanamadı. Ankette görünen oy oranı %17 olmasına rağmen tıpkı MHP gibi ilçelerde aynı kaderi paylaşıyor. Yani oy oranı ilçelerde çok düşük. Hal böyle olunca CHP’nin de oy oranı bütün şehir genelinde MHP gibi %8-9 civarına iniyor. CHP’deki yeni yapılanmanın getirdiği sıkıntıların Elazığ teşkilatını da son derece zora soktuğu hepimizin malumu. Bu yüzden CHP bu sıkıntıları bir an önce aşar ve seçime ciddi bir şekilde asılırsa şu anda zorlamakta olduğu 1 milletvekilliğini sürpriz yapıp kazanabilir. 
Yukarıda bahsettiğimiz oranlar, rakamlar elbette ki anket üzerine yürüttüğümüz tahminlerden ibarettir. 1 milletvekili denildiği zaman 20000 oyla da olur 30000 oyla da olur bu rakamlar değişebilir. Ancak 5 milletvekili seçilecek olan bir şehirde seçimde en fazla oy alan partinin 150000 oy aldığını varsayarsanız (2007 seçimlerinde AKP’nin Elazığ’da aldığı oy da yaklaşık bu kadardı) 1 milletvekilliği için 30000 oy gerekiyor demektir. CHP bu oyu 33 yıldan beri alamadı. MHP ise son 33 yılda 1999 seçimlerinde ve son yerel seçimlerde bu oy sayısına ulaşabildi. 
Sonuç olarak: MHP bir milletvekilliğine iyi bir hazırlık ve sağlam bir liste ile girerse yakın görünüyor. CHP ise seçime popüler bir ismi aday göstererek çok ciddi bir şekilde asılırsa 1 milletvekilliğini zorlayacak duruma gelebilir. Diğer milletvekilliklerini de şu anda AKP rahat kazanacak durumda. 
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi söylediklerimiz sadece anket rakamlarından yola çıkarak yaptığımız tahminlerden ibaret. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.