SAHİPSİZ MEMLEKETTEN ULUOVA MANZARALARI

Neresi sahipsiz memleket merak etmiyorsunuz tahmin ediyorum. Kendi şehrimizi kastediyorum. Peki niye sahipsiz? İşte size bir örnek.
Yaz aylarında bir sorun yaşandı şehrimizde Uluova sulama birliğinin elektrikleri borcu ödenmediği gerekçesiyle kesildi. Sonra ne mi oldu? Sulama pompaları çalışmayınca kanallara su gelmedi. Kanallara su gelmeyince Uluova köylüsü tarlalarını sulayamadı. Tarlalar sulanmayınca ekili alanlar kurumaya başladı. Sonuç: Köylü perişan.
Peki bu borç neyin nesi diye hiç kimse bir açıklamada bulunmadı. Hakkını arayan ve suçunun olmadığını söyleyen Uluova köylüsünün sesi duyulmadı. (Niye duyulmadı onu da siz tahmin edin) Başbakan Elazığ Havaalanında “Borcunuzu ödeyin sular akmaya başlasın” dedi işi kestirip attı. 
Söylendiğine göre işin aslı şu: DSİ Uluova arazilerini sulama tesislerini, Birliğe devrederken 3 Trilyon borçla devrediyor. Zamanla bu borç katlanarak büyüyor ve içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Şimdi burada Sulama Birliği yönetiminin ve köylünün ne suçu var. Borç esas itibariyle yine bir devlet kurumu olan DSİ’nin borcu. Devlet kendi borcunu masum vatandaşlarına fatura ediyor veya etmeye çalışıyor.
Şimdi bu Uluova Sulama Birliğine benzer kuruluşların komşu illerimizde olduğu da söyleniyor. Mesela yanı başımızda Diyarbakır’da. Rivayet odur ki. Bu şehirdeki sulama birliğinin elektrik ücreti ödemediği. 
Eğer durum böyleyse Elazığ Uluova köylüsünün ne günahı var. 
Eğer bu milletin 5 milletvekili varsa niye var. Bu insanların hakkı niye aranmıyor.
Eğer Elazığ köylüsü devlete karşı gelemem boynum kıldan incedir diyorsa bu büyük bir suç mu teşkil ediyor?
Diğer taraftan mahsülleri kuruduğu için borç batağına giren çoğu köylünün arazilerini ucuz fiyatlara sattıkları görülüyor. Olayın belki de en acı boyutu da bu olsa gerek.
Yıllarca bu memlekete sıdk ile hizmet etmiş devletine her zaman bağlı kalmış ve ona baş kaldırmayı asla aklına getirmeyen Uluova köylüsünün düştüğü şu zavallı duruma bakın. 
Bu köylülerin yerinde siz olsaydınız ne yapardınız lütfen bir düşünün. Aynı durumda olan komşu vilayetteki kurumlara, vatandaşlara elektrik faturası dahi gitmediğini biliyor olup da Verginizi verirken, elektrik su borcunuzu yatırırken, arabanızın taşıt pulunu alırken aklınıza ne gelirdi. Daha net söyleyeyim isyankar olmaz mıydınız.
Uluova köylüsünün durumu işlemediği bir suçtan hapishaneye kapatılmasına benziyor. Olan olduktan sonra pardon yanlışlık oldu siz suçsuzmuşsunuz demek ne işe yarayacak ki.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.