MHP Nereye Koşuyor?

MHP de ilginç gelişmeler oluyor. 4 Kasım kongresinden sonra Devlet Bahçeliyi desteklemeyen illerin parti yönetimleri görevden alınmaya başlandı. Demek ki kongre sonrası atılan birlik beraberlik nutukları bir yere kadarmış.

Peki yapılanlar ne kadar doğru? MHP’nin %19’lardan %12’lere düşen oy oranındaki düşüşün sebebi görevden alınan yönetimler midir? 15-20 kişilik Genel Merkez yöneticilerinin seçim öncesi uçkur zaafiyeti göstermesinin sebebi de bu partililer midir? Önümüzdeki yıllarda iktidara gelmesi çok zor görünen MHP’yi bu hale getirenler de yine görevlerinden alınan partililer midir?

Hemen herkes hayır diyecektir kuşkusuz. Bu bakımdan MHP Genel Merkezi’nin kusuru partinin il teşkilatlarında değil bizzat kendisinde araması gerekmektedir. Kongrede Koray Aydın’a destek verenlerin çoğu Koray Aydın’ı çok beğendiklerinden veya partiyi iktidara getireceğine inandıklarından değil, sadece bir değişimin gerekli olduğunu düşündükleri için desteklediler. Hepsi bu.

Bakın son iki dönemde MHP meclis grubuna. Her seferinde 60-70 milletvekili var. Bir çok da milletvekili olmayıp Genel merkezde yönetici olanlar var. Peki size bu kadar kişinin içerisinden 10 tanesinin ismini sayın desem kaç kişi 10 isim sayabilir (Kaseti olanlar hariç onları unutmak mümkün değil). Çoğunuz sayamazsınız bile. Çünkü Parti içerisinde konuşan basına demeç veren, TV programlarına katılan iki- üç kişi dışında hemen hemen kimse yok.

Hükümete eleştiri mi yapılacak, Oktay Vural konuşacak. Mecliste hararetli tartışmalar yapılıyor, TV’lerde seyrediyoruz başrolde yine Oktay Vural. Meclis bahçesinde milletvekillerinin görüşü ayaküstü alınıyor. Konuşanlar yine Oktay Vural biraz da Mehmet Şandır. MHP’li olan olmayan insanların aklına şu soru gelmez mi? Yahu bu partide konuşacak başka siyasetçi yok mu?

AKP’nin alternatifiyim iktidara talibim diyeceksiniz, ama kamuoyundan ekibinizi saklayacaksınız. Halk sizi nasıl tanıyacak nasıl güvenecek de oy verecek. Mesela Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Edip Semih Yalçın 2 yıla yakın Partinin ikinci adamlığı görevini yürüttü. Hafızanızı bir yoklayın hiç bir gün televizyonlarda konuştuğunu göreniniz oldu mu?

Partiler iktidara projeleriyle kadrolarıyla gelir. Halihazırda görünen MHP’nin kadro gücü hakkında kamuoyunun hiçbir bilgisi yok. Sadece Meclisteki MHP milletvekillerine baktığımızda birçok akademisyen, mülki idare amiri ve tecrübeli bürokratlar, başarılı iş adamları, Mühendisler ve Avukatların var olduğunu görüyoruz. Ancak MHP yönetimi bu kadrolarını maalesef verimli bir şekilde kullanamıyor. Nazar değer korkusundan olsa gerek kamuoyuna tanıtmıyor.

Bugün Türkiye’de yeni anayasa hazırlığı yapılıyor. Anayasada Türk kelimesinin olmayacağı neredeyse kesin gibi. Türk Milliyetçiliği kavramı öcü haline dönüştürülmüş. Türküm diyeni paçavra misali atıveriyorlar kenara. Her etnik grubun milliyetçiliği serbest Türk milliyetçiliğini ise ağza almak yasak olmuş. Bütün bu hususlarla ilgili kim mücadele edecek? Tabi ki MHP edecek. Çünkü MHP Türk Milliyetçisi bir parti olduğu iddiasındadır. Bu iddiasının da sonuna kadar arkasında durması gerekmektedir.

Öte taraftan terör örgütü ve elebaşısı ile görüşmeler resmen başlatılmış. Hükümet bu görüşmelerin başlatılmasını bir lütuf olarak görüyor ve kamuoyuna da hiç çekinmeden böyle sunuyor. Aslında seçim öncesi ve sonrasında AKP yöneticileri “Görüştüğümüzü söyleyenler iftira ediyorlar Örgütle görüşen şerefsizdir namussuzdur” demişlerdi oysa ki. Şu an neler oluyor görüyorsunuz.

Böyle bir ortamda olması gereken, halk kitlelerinin bu hadiseler karşısında blok blok MHP’ye kaymasıdır değil mi? Peki böyle bir durum var mı? Ben pek görmüyorum. Demek istediğim İktidar partisi bu kadar açık verip zafiyete düştüğü anlarda bile oyunu muhafaza etmeyi ve en absürd uygulamalarını bile halka başarı olarak yutturmayı biliyor ve oy oranını korumayı başarıyor. Peki MHP ne yapıyor?

Zararlı gördüğü il teşkilatlarını görevden alarak iktidara gelmek için enerji topluyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.