MHP ÇALIŞTAYI’NIN ARDINDAN

MHP tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Akademisyenler Çalıştayı düzenledi. Bizim de katılımcı olarak takip ettiğimiz bu çalıştaya İlk etapta 44 Üniversiteden yaklaşık 600 akademisyen katıldı. Bu çalıştayın ardından iki ay içerisinde geri kalan Üniversitelerdeki akademisyenlerin katılımıyla ikincisinin de düzenleneceği bildirildi. 
MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin Çalıştay açılışında yaptığı konuşma basına yansıdığı için muhtemelen takip ettiğinizden bunun üzerinde fazla durmak istemiyorum. Bu bakımdan çalıştay hakkında bilgi vermek istiyorum.
Çalıştay katılımcılarının çalıştay boyunca konuştukları veya rapor olarak sundukları konuları kısaca tasnif edecek olursak:
- Ülkenin temel problemleri ve çözüm önerileri
- Partinin ve teşkilatların politikalarına getirilen eleştiriler
- Yaklaşan seçimlerde kullanılabilecek projeler ve diğer argümanlar
Gibi konular ön plana çıkmaktaydı. Ancak dikkat çeken ve herkesi memnun eden ve bazen güldüren husus ise bazı katılımcıların “ Ben başka şeyler de söyleyecektim ama dün yayınlanan seçim beyannamesinde var olduğu için söylememe gerek kalmadı” demesiydi.
Üzerinde durmak istediğim Dr. Devlet Bahçeli’nin çalıştay katılımcılarıyla yaptığı sohbet toplantısıydı. Oldukça samimi yeri geldikçe duygulu bir konuşma tarzı ve yer yer dertleşme niteliğindeki bu sohbette Sayın Bahçeli’nin verdiği mesajlar gerçekten önemliydi. Bu toplantıda ön plana çıkan mesajlar şöyleydi.
-MHP gelip geçici bir parti değildir. Türk siyasi tarihinde büyük-küçük bir çok parti oldu ama neredeyse tamamı yok olup gitti. Ama MHP hep var oldu olacak da.
-Seçime 6 ay kaldı bu süre içinde varsa kırgınlığınız küskünlüğünüz erteleyin. Partinizin başarısı için nefsinizi geri plana atın ve çalışın. 
Çalıştay bittikten sonra geleneksel olarak sonuç bildirgesi de yayınlandı. Bildirgeden kısa bir bölümünü yazımızın sonuna ilave ediyoruz.
ÇALIŞTAYIN SONUÇ BİLDİRGESİNDEN:
“Siyasi çevrelerde Türk milletinin doğal refleksleri ve varlık bilinci yok farzedilerek hayata geçirilen senaryoların Türkiye nin bütünlüğünü tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Bölücü senaryoları hazırlayanlar, emellerine ulaşmak için önlerindeki en büyük engel olan Türk milliyetçilerini hedef almışlardır. Kültürel ve ekonomik alanlarla dış ilişkilerde takip edilen yanlış politikalar, Cumhuriyet in kuruluş felsefesine ve milli kalkınma hamlesinin gereklerine aykırı sonuçlar vermeye başlamıştır. Türkiye nin maruz bırakıldığı tehlikeler ve yaşamaya mahkum edildiği önemli sorunlar, gücünü milletinden alan Türk milliyetçisi aydınları irade beyanına itmiştir. 

Türk milliyetçileri, millet kavramı ve milli bütünlük noktasında kafa karıştıran zihniyetlerin ulaşmak istediği sinsi emelleri görmüştür. Milletimiz, varlığını hedef alan planlara, kendisini yokluğa, sefalete, iş ve aş kaygısına sürükleyen odaklara karşı harekete geçmiştir”.

Türk Milleti geçmişte olduğu gibi bugün de içinde yaşadığı zorlukların altından kalkacak güçtedir. Türkiye Cumhuriyeti; 2011 yılı itibarıyla doğal kaynakları, entelektüel birikimi ve toplumun bütün kesimleriyle barış içinde yeni bir Türkiye yi inşa edecek güce sahiptir. Türk milliyetçisi akademisyenler olarak Türkiye nin varlığını ve milli bütünlüğünü tehdit eden ve halkı yoksulluğa mahkum eden bütün girişimlere karşı üzerimize düşeni yapacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Bu konuda toplumun bütün kesimlerini irade beyanına çağırıyoruz. Barış için, huzur ve refah için, yeniden şahlanış için, güçlü Türkiye için karar anının geldiğine inanıyoruz. Ses ver, sesimize kulak ver Türkiye"

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.