Marşlar Üzerinden Siyaset

Onuncu yıl marşı 28 Şubat sürecinde bayağı popüler hale getirildi hatta neredeyse İstiklal Marşından bile fazla söylenip dinletilir olmuştu. Kısacası tam bir aşırıya kaçma yaşanıyordu anlayacağınız.

Neyse 28 Şubat süreci tamamlandı çok şükür. Artık ak yıllar veya günler yaşıyoruz. 28 Şubat’ta yaşanan sıkıntıların hesabı ise iyiden iyiye soruluyor. Ama ne sormak. Sor sor bitmiyor. Gerekli gereksiz 28 Şubat sürecini hatırlatan her şeye ciddi tepkiler verilir oldu.

Nitekim geçenlerde Manisa’da bir program açılışında onuncu yıl marşı çalınınca ileri gelen devlet adamlarımızdan biri Mehter marşı çalsaydınız daha iyi olurdu diyerek tepki göstermiş. Şimdi bir düşünelim mehter marşında ne var ki, onuncu yıl marşına tercih edilsin?

Mehter Marşında şöyle diyor:

 

Ceddin baban neslin deden hep kahraman TÜRK milleti

Orduların pek çok zaman vermiştiler Dünyaya şan.

Türk Milleti Türk Milleti aşk ile sev milliyeti

Kahret vatan düşmanını çeksin o melun zilleti

 

Bir başka mehter marşında:

Tarihi çevir nal sesi kısrak sesi bunlar,

Delmiş Romanın kalbini mızrak gibi Hunlar,

Göktürkler Uygurlar Oğuzlar Peçenekler,

Türkün yüce tarihine bin bir zafer ekler.

 

Onuncu Yıl Marşında da şöyle deniliyor:

Bütünledik her yönden istiklal kavgasını;

Bütün dünya öğrendi Türklüğü saymasını.

Türk’üz, Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi,

Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri

 

Evet mehter marşında, kahraman Türk milletinin büyük başarıları ve Dünyaya şan verdiği,

Onuncu yıl marşında da istiklal savaşını kazanan Türk milletinin kendini dünyaya kabul ettirdiği durmaması sürekli ilerlemesi gerektiği söyleniyor.

Anlayacağınız mana olarak bir fark yok. Mehter marşları 19. Yüzyılın ilk çeyreğinden sonra yazılmış, onuncu yıl marşı ise malum Cumhuriyetin onuncu yılında.

Onuncu yıl marşında Cumhuriyetten sonra örülen demir ağlardan bahsedilir. Çünkü Osmanlı döneminde demiryollarının neredeyse tamamı yabancı devletler tarafından işletilirdi. Cumhuriyetten sonra bu demiryollarının tamamı millileştirildi. Cumhuriyetin ilk on yılında yeni demiryolları döşendi ülkenin her tarafına. Utanılacak bir şey yok anlayacağınız. Bununla gurur duyalım. Niye rahatsız olalım ki.

Buradaki tepki onuncu yıl marşı 28 Şubat’ı çağrıştırdığı için gösteriliyor ise o zaman senin 28 Şubatçılardan ne farkın var. İfrat tefridi doğurmuştur ki bu daha da vahim bir durumdur.

Öte taraftan Mehterde Türk milleti kavramı olmasa diyeceğim ki bunlarda TÜRK kelimesine ve Türklüğe karşı bir tepki var. Bu bakımdan böyle bir durum yok. Peki, ne var böyle tepki gösterecek. Geriye sadece Cumhuriyet rejimi kalıyor.

Ricamız şudur. Lütfen üstü kapalı, anlaşılmaz, mecazi, kinayeli laflar etmekten vazgeçin. İçinizden ne geçiyorsa açıkça söyleyin. Atatürk’ü sevmiyorsanız, açıkça söyleyin. Cumhuriyete bir alerjiniz mi var? Halifelik mi istiyorsunuz, Osmanlı Devleti gibi yönetilen bir devlet mi murad ediyorsunuz. Açık açık söyleyin. Korkacak çekinecek ne var. Devlet elinizde millet arkanızda. Sizi tutacak engelleyecek, çelme takacak hiçbir güç yok.

İsterseniz kendiniz için bir marş yazdırın, bize her yerde onu çalıp dinletin. Vallahi de billahide sesimiz çıkmaz. Ama tekrar rica ediyorum lütfen net olun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.