MAHALLİ HABERLER

Hakikaten de mahalli. 24 Temmuz günü saat 18.30 da fakülteden çıktım. Otomobilimle Ataşehir Mahallesindeki evime gideceğim. Çaydaçıra kavşağına yaklaştığımızda uzun bir kuyruk. Yaklaşık 15 dk. bekledikten sonra kavşağa girebildik. O da ne Malatya yolu Trafik Polis araçları tarafından kapatılmış. Ne olduğunu tam anlayamadan Keban yolundan devam ettik. Bahçelievlerden Malatya yoluna inelim dedik. Bir de ne görelim. Kavşak ve yol tam bir gölet haline gelmiş. Tekrar yukarı Malatya yoluna paralel Abdullah Paşa yoluna girdik. Bu yoldan zar zor Tedaş kavşağına girelim dedik ama buralar da gölet halinde. Neyse uzatmayalım. Göl manzaralı yaklaşık 40 dakikalık yolculuktan sonra evimize vardık. 

Evde Televizyonu açtım. Mahalli haberleri seyredeyim diye… Şehirde ne oldu ne bitti anlayalım. Fakat yağmur Elazığ’da etkili oldu haberi zorlukla eve gelen bir vatandaş olarak beni tam bir hayal kırıklığına uğrattı. Haber görüntülü ama ne görüntü. Göletin içinden araçla geçerken kamera suya doğrultulmuş suyun görüntüsünü veriyor. Sanki biz 6 aydır çöldeydikte suyu görüp ferahlayalım diye gösteriyorlar. Neden sonra göletin sonuna doğru kamera karşıya doğruldu ve görüntü bitti. İçimden acaba halkla röportaj yaptılar mı? Diye geçirdim. Mikrofonu bir sürücüye uzattılar o da çok güzel konuştu(!): “Hayırlısı” diyerek. Böylece Elazığ’a dört-beş gölet kazandıran yağmur haberi bitti.
Şimdi ben beklerdim ki, şehirde yapılan en küçük hizmetin, en küçük etkinliğin dakikalarca anlatıldığı bu haberlerde vatandaşın bu kadar mağdur olduğu bir yağmur sonrası dakikalarca sürsün. Röportajlar yapılsın. Yetkililere gidip, “bu ne rezalet sizin mühendisiniz hesap bilen adamınız yok mu? Her kavşakta bir gölet oluşmuş. Trilyonlar harcandı ama niçin bu böyle oluyor “ diye. Hatta sık sık haberlerde arz-ı endam eden bazı siyasetçileri veya yöneticileri bu göletlerin başına getirip niye röportaj yapılmadı? (Belki göletlerin Elazığ’lı hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşaaallaaah seneye bu göletlerde halkımız çimecek, biz sizin için varız diyerek konuşurlardı heralde.)

Arkadan diğer haber başladı.. Harput Tarihi Kanal B’de masaya yatırılacak diye. Ve devam etti… Eskiden Harput’ta 9 kilise, 8 Cami, 10 han bilmem kaç hamam diye. Allah müstehakınızı versin. Ben Harput’u Gayrimüslimlerin de yaşadığı bir Türk- İslam şehri diye biliyordum ama demek değilmiş! Kendimizi sorumlu hissettiğimizden dolayı bu köşede üç tane yazı yazdım. Demek ki Mahalli basınımızın, Harput’ta 22 cami olduğunu söylememiz, dikkatlerini çekmemiş. Canları sağolsun. Onlar Karaçalı suyunun, menekşelerin ve petunyaların faziletlerini anlatarak halkımıza faideli haberleri sunmaya devam etsinler.

Sıradaki haber Misland kavşağı. (Kavşağın adını ben uydurdum siz anlayın) Efendim çok tehlikeli olmuş da her an kaza olabilirmiş de düzenlenmesi gerekliymiş de falan filan. Bu kavşağı (ki kavşak da değildir) evime gitmek için her gün kullanırım. Tehlike varsa en az 5 yıldır var siz farkına yeni mi vardınız? Karayollarından bir yetkili ile görüşseydiniz oraya kısa bir süre sonra bir kavşak yapılacağını size söylerlerdi. Neyse ben söyledim sizin de haberiniz olsun. Zaten Kavşağı görüntüledikleri hali son halidir. Üç gün önce akıl edip gelselerdi 6-7 metrelik dar bir mesafeden yaklaşık yarım metre kod farkı bulunan bir yoldan diğer yola araçların nasıl geçtiklerini görürlerdi. Misland’ın yaz aylarında kalabalıklaşmasıyla birlikte bu kavşaktaki trafik yoğunlaştı. Kod farkından dolayı araya mucur dolduruldu. Mucur zamanla dağılınca bu geçiş tam bir köstebek yuvasına döndü. Nihayet 21 Temmuz günü Karayolları iki yolun arasına asfalt doldurdu da mesafe genişledi ve nispeten düzeldi. Bir TV kanalının haber yapacaksa işte mucur doldurulduktan sonraki halini yapması gerekmiyor muydu?

Birden önemli bir haber. Sansürün kaldırılışının bilmem kaçıncı yılını kutluyoruz. 

Sahi kim halktan bilgi gizliyor, neden gizliyor. Kim sansürcü kim değil. Karaçalı suyundan yapılan çayın çok güzel olduğunun haberlerle ne alakası var? Sahi sansür kalktı mı?

NOT: Kanal 9 uydudan yayın yapan bir TV kanalı olduğu için mahalli basın olarak nitelendirilmemiştir. Ayrıca etkili yağışın yarattığı mağduriyeti ve acizliği gayet güzel bir şekilde ana haber bültenlerinde verdiler. Bir Elazığlı olarak kendilerini bu hassasiyetlerinden dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.