KİM DOĞRU SÖYLÜYOR

Anayasa değişikliklerini anlatacak en yetkili kişilerden biri olan Adalet Bakanımız televizyonlarda anlatıyor paketin ne kadar güzel ve faydalı olduğunu diyor ki: Bu getirdiğimiz yenilikler bütün Avrupa ülkesinde var olan maddeler bizde neden olmasın? Niye buna itiraz ediliyor diye. 
Acaba bakanımız haklı mı? Süheyl Batum’un Vatan Gazetesindeki 1 Nisan tarihli yazısını okuyun bir zahmet. Anayasa uzmanı Batum ne diyor: ” Evet Avrupa’da Meclis’in ya da Cumhurbaşkanının üye seçmesi tabii ki var. Nitekim Barolar Birliği’nin taslağında da 17 üyeden 4’ünü Meclis’in seçebileceği var. Ancak hem yukarıdaki belgelere, hem de uygulamalara bakın. Fransa’ya da, Almanya’ya da bakın. Hiçbirinde “üyelerin çoğunluğunun bir tek parti çoğunluğuna bağlı olması yok.” Yani iktidarın tek başına üye ataması yok. Bunun için de ne yapıyorlar? Üye çoğunluğu ile değil, 2/3 çoğunlukla seçtiriyorlar ve muhalefet partilerine de kontenjan veriyorlar,
Biz de yapılmak istenen ne bir bakın. Mecliste çoğunluğun oyuyla seçilsin deniliyor. Yani mecliste çoğunluk hangi partide ise o seçsin demekle aynı. Dikkat ederseniz burada bir çelişki var. Hem de yaman bir çelişki. Acaba Bakanımız mı yalan söylüyor, Anayasa Profesörü Süheyl Batum mu?
Anayasada eksiklikler kusurlar varsa değişsin bir itirazımız olmaz olamaz. Ama bari anayasa gibi hayati bir konuda vatandaşın kafasını karıştırmayın. Bilgi kirliliği yaratılarak oldubittiye gelmesin bu iş.
*****
TÜRK MALI DİZİ
Bir televizyon kanalında yeni bir dizi başlamış “Türk Malı” diye. Bir arkadaşım bahsedince ben de merak ettim izledim. Tam anlamıyla “mal” bir ailenin başından geçen olaylar işleniyor. Ama adam tam bir geri zekalı, karısı ondan beter, tam bir ebleh. Çocukları deseniz ana babadan beter. İşleri güçleri birbirlerine yalan söylemek ve birbirlerinden çıkar sağlamak. Şimdi bunlar cümleten “Türk Malı” bir aile oluşturmuşlar demeye mi getiriliyor. Demek istediğim şu ki bir millet bu kadar aşağılanır. “İngiliz Malı” koysalar bu dizinin adını bizim ortak kültür miras savunucuları hemen karşı çıkarlardı emin olun. İngilizleri böyle aşağılamak bize yakışmaz diye. Fakat söz konusu Türklük veya Türk ailesi olunca sorun yok aynen bildiğiniz yolda devam edebilirsiniz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.