İSLAMIN SIRTINDAKİ HANÇER

Gazze de nihayet sular duruldu gibi. Barış sağlandı diyemiyoruz çünkü taraflardan biri İsrail. Sağı solu belli olmayan bir devlet! Küçük coğrafyasında küçük nüfusuyla Dünya ya kafa tutuyor, kök söktürüyor. Ama özellikle kendi bölgesinde bulunan Müslüman ülkelere ve tabii ki Filistinlilere. Şimdi herkesin aklında başlıca şu sorular var. Kardeşim yok mu bir babayiğit şu İsrail denen devleti durduracak? veya bu İsrail neyine güveniyor? diye. Valla bana öyle geliyor ki bu çeşit soruları insanlar birbirine daha çok soracak. Zira İsrail-Filistin veya başka bir deyişle Arap-İsrail meselesi kolay kolay sonuçlanacak gibi görünmüyor.

 

İkinci Dünya Savaşından sonra İsrail Devletinin kurulması İslam Dünyasının tabiri caizse sırtına sokulan bir hançer ile birlikte yaşamaya mecbur etti. Bu hançer öyle kısa zamanda çıkacağa da benzemiyor. İsrail in arkasında Yahudi lobisinin organize ettiği Küresel güçler ve A.B.D. oldukça, İslam Dünyasında da İsrail e karşı bu nefret devam ettikçe barış, huzur nasıl sağlansın. Öte taraftan İsrail sadece arkasındaki güçlere güvenmeyip sanayi ve teknolojik alanda büyük mesafe kat etmiş vaziyette. Özellikle tarım ve askeri teknoloji alanında, Dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Peki ya Arap veya İslam Dünyası? Maalesef Türkiye nin de içerisinde olduğu birkaç İslam Ülkesi dışında hepsi perişan ve perakende vaziyette. Ne sanayi var ne teknoloji çoğu karnını doyurmaktan aciz. Bazıları petrol zengini ama bu zenginlik Ne yazık ki hiçbir zaman sanayiye, teknolojiye ve modernleşmeye yansımamış. Bu yüzdendir ki İsrail kurulduktan sonra yapılan Arap-İsrail savaşlarının galibi hep İsrail olmuştur. Düşünün Kuveyt dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Gayri safi milli hasılası neredeyse 50.000 dolar. Ama Irak ın Saddam dönemindeki ordusu 2.5 saatte merkez Bankasına kadar geldi ve Kuveyt i soydu soğana çevirdi. Böyle devlet mi olur. Kim bu ve benzeri bir devletin vatandaşı olmak ister. Bir çok petrol zengini Arap ülkesinin durumu Kuveyt ten farklı değildir. İsrail de bunlardaki para olsa kim bilir dünyaya nasıl kan kustururlardı kim bilir. Şimdi Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan ve bunlar gibi hangi Arap ülkesi İsrail e gözdağı verecek. Hiçbiri. Yine ihale Türkiye ve İran a kalıyor tabii ki. Arap-İsrail meselesi aşağıdaki şu hikayeye benziyor.

 

Adamın biri bir gün tarlasını sürerken bir yılanın ağzında altın görmüş. Yılan ağzındaki altını yere bırakıp altını adamın almasına izin vermiş. Bir müddet sonra adam paraya sıkışmış aramış yılanı yuvasında bulmuş bu kez kendisi istemiş. Yılan yuvasından bir altın daha getirmiş. Bu durum böylece uzun bir müddet devam etmiş. Günün birinde adam hastalanmış dışarı çıkamaz duruma gelmiş. Oğlunu çağırmış ve yılanın yerini tarif etmiş. Ve ondan bir altın alıp gelmesini istemiş. Çocuk yılanı bulmuş ve altını da almış. Ancak aklına şeytanca bir plan gelmiş. "Ben bu yılanı öldüreyim ve yuvadaki bütün altınları alayım" diye Dönmüş elindeki kürekle yılana vurmuş. Ancak darbe yılanın kuyruğunu koparmış ve yılan bir hamle yaparak çocuğu ısırmış. Tabii çocuk orada can vermiş. Babası gel zaman git zaman yine paraya ihtiyacı olduğu için yılanın yanına gitmiş. Altın istemiş ancak yılan bu kez olumsuz cevap vermiş ve şöyle demiş. " Kusura bakma kardeş sen de bu evlat acısı bende de bu kuyruk acısı oldukça bizim eskisi gibi dost olmamız mümkün değil"

 

İşte Arap-İsrail meselesi de tıpkı bu hikayenin son cümlesinde özetleniyor gibi.
Son söz: Bu hamur daha çok su çeker

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.