İKTİSAT TARİHİ KONGRESİNİN ARDINDAN

İktisat Kongresinin ikincisi Elazığ’da yapıldı. Kongre Başkanlığını Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK ve Sekreterliğini de benim yürüttüğüm bu önemli kongrenin Elazığ Fırat Üniversitesinde gerçekleştirilecek olması oldukça önemliydi. Zira 50-60 yıllık bir geçmişi olan İktisat Tarihi Bilim dalının ilk kongresi Marmara Üniversitesinde yapılmış ve akademik camiada oldukça ses getirmişti. İşte bu kongrenin ikincisinin Fırat Üniversitesinde yapılacak olması birinci kongrenin sonrasında kararlaştırılmıştı. Bu bakımdan Fırat Üniversitesinde yapılacak olan ikinci kongrenin birincisinden hem bilimsel yönden hem de sosyal bakımdan daha iyi geçmesi gerekmekteydi. 
Kongreye katılmak için 190 civarında bilim adamı tebliğ özeti göndermişti. Mart ayında yapılan ve tebliğlerin seçildiği toplantıda bu sayı 90 tebliğe indirildi. Tebliğlerin bu derece azaltılması beraberinde kaliteyi de sağlamış oldu. 
Öte taraftan Haziran ayında gerçekleşecek kongrenin yürütülmesi amacıyla Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü hazırladığı projelerle maddi destek sağlamaya çalıştı. Bu çabalar sonunda TC. Merkez Bankası ve Vakıfbank’tan ciddi mali destekler sağlandı. Bu iki devlet kuruluşunun maddi katkılarıyla beraber kongrenin yürütülmesi yönünden herhangi bir maddi sıkıntı da olmadı. Geriye sadece organizasyonunu ve planlamayı iyi yapmak ve gelenleri en iyi şekilde misafir etmek kaldı. 
Kongrenin başlamasıyla birlikte organizasyonun iyi planlandığı ve kongrenin bilimsel düzeyinin de çok iyi olduğu hemen hissedildi. Elazığ ve ülkemiz dışından gelen katılımcıların yüzlerindeki memnuniyet ifadeleri ve güzel sözlerle bunu belirtmeleri bizi ziyadesiyle memnun etti.
Özellikle kongredeki bilimsel seviyenin oldukça yüksek olması katılımcıların dikkatinden kaçmadı. Kongre Ulusal düzeyde olmasına rağmen Kanada, Suudi Arabistan, Rusya, Arnavutluk, Mısır, Bulgaristan gibi ülkelerden de bilim adamları gelmişti. Gerek günümüz gerekse Cumhuriyetin kuruluş yılları ve Osmanlı Devletinin ekonomik sorunları ve kurumları çok güzel tebliğlerle ele alındı. Bu alanda çalışan bilim adamlarının biri birleriyle kısa süre içerisinde tanışıp kaynaşmaları kongreye ayrı bir güzellik kattı. 
Sosyal programın düzenlendiği Cumartesi günü sabah Harput gezisi gerçekleşti. Harput’taki tarihi eserlerden özellikle Kale, Sara Hatun Camisi, Kurşunlu Cami, Ulu Cami ve Meryem Ana Kiliseleri hayranlıkla gezildi. Şefik Gül Kültür evinde ikram edilen meyve, tandır ekmeği, peynirli ekmeklerin ardından minik bir halk oyunları gösterisi de yapıldı. Bunun ardından Keban’a geçildi. Öğlen yemeği sonrası Baraj gezisinin ardından Elazığ şehir merkezi gezilerek Sivrice’ye akşam yemeği için hareket edildi. Hazar gölü kenarındaki yemek sırasında Hazarbaba Dağının arkasından yükselen Dolunay ve yakamoz ise geceyi süsleyen en güzel görüntü oldu.
Konuya özelde baktığımızda elbette bizlerinde gördüğü bir takım eksiklikler oldu. Özellikle Elazığ Ticaret Odasının kongreye ilgisizliği bütün katılımcılar gibi bizi de üzdü. Bu toplantının ilkinin düzenlenmesi sırasında İstanbul Ticaret Odasının katkılarını bilen katılımcılar Elazığ Ticaret Odasının ilgisiz kalmasını muhatap bulamadıklarından bizlere sordular. Biz de cevap veremedik tabi. Bu kongrenin yapılması için İstanbul’da yapılan ve bizlerin de katıldığı toplantıların hepsinde İstanbul Ticaret Odasının ne kadar aktif bir şekilde işin içerisinde olduğunu bizzat kendimiz müşahede etmiştik. Bunun yanında Elazığ’da Kültür, Tarih, Edebiyat v.s. denince zırt pırt ortaya çıkan hazretleri de göremedik. Her halde ele alınan konular ağır geldi, şarkı türkü olmayınca da ilgilerini çekmedi Yaşadığı şehirde gündeme gelebilmek için şehrimizin, ülkemizin dünyamızın ekonomik sosyal problemlerini çözmeye çalışan(!) STK’ları da göremedik. Demek ki Elaziz İktisat Bankasının kurulması, Cumhuriyetin çeşitli dönemlerinde yaşadığımız şehrin de ele alındığı vilayet bütçeleri ve yatırımlar gibi konuların ele alınması vb. konular dikkatlerini çekmedi. 
Son olarak Teşekkür edeceğimiz kişiler de var tabi ki. Öncelikle konuyu gazetesindeki köşesinde ele alıp, kongreyi takip eden Sayın Bedrettin Keleştimur’a. Yine onunla beraber gelip bizlere manevi destek sağlayan Sayın Şener Bulut ve Hadi Önal’a da teşekkür ediyorum. 
Yine ikinci Kongreyi yapmak için, Bilkent, İstanbul Ticaret, Kocaeli, Ege Üniversiteleri gibi talipler varken; Elazığ Fırat Üniversitesinde yapılması için 2007 yılındaki toplantıda büyük gayret sarfeden ve bunu başaran Hocam Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e ve onu kongrenin Fırat Üniversitesinde yapılması konusunda destekleyen Prof. Dr. Şevket Pamuk’a şehrimiz ve Üniversitemiz adına teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.