HER ELAZIĞLI'YA BİR HAVAN

Havan dediysek havan topu zannedilmesin. Bu bildiğimiz havan. Hani ceviz, fındık gibi yiyeceklerin dövüldüğü bir mutfak gereci olan havanı kastettik. İşte bu havan biz Elazığlıların vazgeçilmez bir aksesuarıdır. Ama biz bunu sadece mutfakta kullanmıyoruz. Daha ziyade su dövmek için kullandığımız bir alet olarak işimizi görüyor. Nasıl mı?

 

Mesela Elazığ ve sorunları ile ilgili ekonomi-sanayi-kültür ve benzeri konularda kurultay yapılacaktır. Yaklaşık bir yıl öncesinden duyurular başlar. Sloganlar da hazırdır. "Elazığ ın makus talihi yenilecek", "Elazığ çağ atlayacak" "Elazığ Türkiye nin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelecek" Neyse beklenen tarih gelir kurultaylar toplanır. O ne ! herkesin elinde bir havan vardır ve içine gerektiği kadar bir miktar su konulmuş habire dövülmektedir. Suyun dövülme işlemi tamamlandıktan sonra sonuç açıklanır.

 

- Elazığ için tarihi kararlar alındı.
- Artık Elazığ için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
- Bundan sonra Elazığ yükselen bir değer olacaktır.

 

Gibi sözler söylenir. Bu toplantının amacı ve sonuçları üzerine günlerce televizyon konuşmaları yapılır ve basın demeçleri verilir. Herkeste bir heyecan. 
Ne olur sonrasında. Kocaman bir hiç. Havanda dövülen suda kimyasal ve hacimsel bir değişiklik olmadığı gibi Elazığ da da yoktur.

 

Peki ne faydası oldu diye baktığımızda şu görülür. Bu toplantının düzenlenmesi sırasında görev alan, yöneticiler, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve bürokratlar kendi özgeçmişlerine, çok büyük ve önemli .bir etkinlik yaptıklarını yaldızlı harflerle yazacaklardır. Katılımcılar ise Elazığ için ne büyük hizmetler yaptıklarını çevrelerine ve akrabalarına iftiharla anlatacaklardır.
Peki Elazığ ve Elazığlılar için ne değişmiştir ? Buna kimse bakmaz. Zaten çok bir önemi de yoktur.

 

İşte son örnek Elazığ buluşuyor toplantısı Buluştu çok güzel şeyler oldu. Yemekler yenildi, gezilere gidildi, Elazığ a dair hatıralar yad edildi. Birbirini yıllardır görmeyen dostlar bu vesile ile bir araya geldiler. Ama ne yazık ki, yine herkes havanlarını alıp gelmiş bir güzel sularını dövmüş olacak ki,. Elazığ bundan ne kadar faydalandı. Burası muamma. Biz bir şey hissetmedik. Hisseden varsa beri gelsin. Doğum yeri Elazığ olan sanayici, iş adamı ve bürokratları Elazığ a yol paralarını verip getirmek ve ağırlamakla onları yatırıma yönelteceklerini zanneden iyi niyetli hemşerilerimize ve yöneticilerimize selamlarımızı saygılarımızı sunuyoruz. Ama lütfen çok büyük beklenti içerisine girmesinler.

 

Son söz Elazığlı havanda su dövmeye devam ediyor. Maalesef devam edecek gibi de görünüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.