HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI ÜZERİNE

Bedrettin Keleştimur üstadımızı bu kez fena sinirlendirmişler. Kendisinin de düzenlenmesinde baştan beri görev aldığı Hazar Şiir akşamları ile ilgili olumsuz şeyler söylenmesine içerlemiş. Ancak Hazar Şiir Akşamları ile ilgili kim veya kimler nerede ne olumsuz görüş bildirdiyse başta Bedrettin Keleştimur ve Şener Bulut olmak üzere, haksızlık etmiş diyorum.

Daha önceki bir yazımda Elazığ da yapılan bazı faaliyetleri eleştirmiş ve havanda su dövüldüğünden bahsetmiştim. Ama buradan şunu açıkça söylüyorum. Hazar şiir Akşamları bu türden bir faaliyet değildir. Böyle zanneden olduysa da yanlış anlamış diyorum. Hazar Şiir Akşamları sonuçları somut olarak görülen ve Türk Dünyasında da takip edilen bir etkinliktir.

Nitekim Sayın Keleştimur da bahsediyor. Elazığ da yapılan bazı etkinliklerin akamete uğradığını ve sonuç vermediğini.
Ama dikkat edin Hazar şiir Akşamları bu şekilde bir kesintiye uğramamış, yıllardan beri düzenli bir şekilde yapılmaya devam etmiştir. Zaten bu yüzden bu etkinlik sadece Elazığ a değil bütün Türkiye ye ve Türk Dünyasına mal olmuştur.

Benim yıllardan beri yapılan Hazar Şiir Akşamları etkinliklerine doğrudan hiçbir katkım olmamıştır. Başta söyleyeyim. Ancak yapılan hizmeti gözümüzün önünde her yıl gördük takip ettik. Hem de minnetle şükranla. Çünkü Elazığ ın ilim, irfan ve kültür şehri olduğunu savunanları haklı çıkaracak yegane faaliyettir, Hazar Şiir Akşamları. Zaten bu toplantılar, sadece şiirlerin okunduğu edebi bir toplantı olmayıp, gerek ülkemiz gerekse yurtdışından gelen aydınlarımızın, bir araya gelerek, ülkemiz ve Türk Dünyasının meselelerinin tartışıldığı bir ortama dönüşmektedir. Bunu anlatmaya bile gerek yok.

Daha kısa bir süre önce kaybettiğimiz, Türk Dünyasının gururu olan ve Dünya çapında bir yazar olan Aytmatov un gelişi ve bu büyük aydın ı Elazığ a getiren sebep neydi ne çabuk unutuldu. Üstat ne güzel yineliyor küçük olsun benim olsun. Doğru diyor Elazığlı olmayı yalnızca mahalli müzik dinleyip (ki onu da dejenere ediyoruz) mahalli şive ile konuşulan televizyon programları yapmak ve izlemek sananlar ne büyük bir gaflet içerisindedir. Böyle Elazığ sahiplenilir mi? Elazığ a sahip çıkmak istiyorsan önce bir şehri şehir yapan kültürünü, sanatını, edebiyatını ve tarihini sahiplenip öğrenecek ve öğreteceksin. Bu bağlamda Elazığ ı Türk ve Türk Dünyası kamuoyuna tanıtımını yapanlar kim veya kimlerdir, hangi faaliyetlerdir. Soruyorum lütfen iyi düşünüp cevabını bulun. Peki, Hazar Şiir Akşamları bu manada bir faaliyet değil de nedir.

Yıllardan beri Hazar Şiir akşamlarının organizasyonunun gerçekleşmesinde görev alan Bedrettin Keleştimur, Şener Bulut, Prof. Dr. Ahmet Buran, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve diğer arkadaşlarımızı tebrik ediyor, bir Elazığlı olarak minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bu bakımdan Bu toplantıların yapılmasında, başta Bedrettin Keleştimur olmak görev alanların böyle seslere kulak vermemelerini ve bu hayırlı toplantılara devam edilmesini temenni ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.