Hayırlısı Seçimler Bitti

Evet seçim telaşı bitti. Ortam normale dönüyor. Şimdi girilen iddialar konuşuluyor. Tahmininin tuttuğunu övünçle söyleyenler ortalıkta gezerken, yaptığı tahminleri tutmayanlardan nerede hata yaptığını bulmaya çalışıyor. 

Geçen seçimde ki DP’nin 55.000 oyu muhtemelen üç partiye eşit olarak dağıldı. Yeni seçmenleri de Türkiye geneli oranlarla siyasi partilere dağıtırsanız, Elazığ seçim sonuçlarındaki rakamlara aşağı yukarı denk geldiği görülecektir. 

AKP
Hem Türkiye’nin hem Elazığ’ın şampiyon partisi demek lazım. İki dönem iktidarda kal üçüncü seçimde oylarını diğer seçimde olduğu gibi artırmayı başar. Bu dünya siyaset tarihinde bile belki de görülmeyecek bir durumdur. Demokrat Parti de 1950-60 arası üç seçim kazandı ama her seferinde oyları azalmıştı. AKP bunu egale etti ve üstüne her seferinde oy oranını artırma rekorunu ekledi.

Elazığ’da aday listeleri açıklandığında AKP seçim sürecine sıkıntılı başladı. Ancak seçim tarihine yaklaştıkça bu sıkıntılar her geçen gün azaldı ve hiç oy verilmeyecek denilen yerleşim birimlerinden bile yüksek oranlarda oy almayı başardı. Neticede 2007’de 155000 olan oyunu 212000’e çıkararak Elazığ siyasi tarihinde de bir rekor kırdı. 

MHP
Mehmet Ağar’ın siyaseti bırakmasının, ona verilen oyların MHP’ye yönleneceğine dair oluşan kanaat MHP’ye en büyük handikabı oluşturdu. Bir çok MHP’li 70000 civarı oy beklentisi içerisine girdi. Bu düşüncenin verdiği rehavetten olsa gerek özellikle ilçelerde MHP beklediği oyları alamadı. Merkezden 39.555 oy almasına karşın ilçelerden yaklaşık 6000 oy alabilmesi MHP’nin Elazığ’daki en büyük sıkıntısıdır. Ayrıca Mahalli seçimlerde sadece şehir merkezinden 37000 oy almış olan MHP’nin merkez köylerle birlikte 39.555 oy alması da sorgulanacak başka bir husustur. Ancak 2002 ve 2007 seçimlerinde aldığı oyu üç katı artırmak da bir başarı olarak görülebilir.

CHP
Oylarını yaklaşık iki katına çıkarmasına rağmen milletvekilliği çıkaramadı. Ancak alınan bu oy başarısızlık sayılmaz. Özellikle Ali Özcan’ın gösterdiği gayret gerçekten takdire şayandı. Ancak yeterli olmadı. CHP de tıpkı MHP gibi Elazığ’ın ilçelerinden oy alamadı 33.000 merkez oya karşılık ilçelerden 8500 oy alabildi. 

CHP bu oyu muhafaza edebilir mi? Zor gibi görünüyor. Bu oy oranının şahsen CHP’nin tekrar yakalayacağını sanmıyorum Bu seçim CHP için bir fırsattı ama değerlendiremedi.

Seçimin kritiği
Seçimin galibi:
 Kesinlikle AKP. Seçim süreci başladığında “Bu kez işi zor 2-3 milletvekilliği ancak alır” denilen AKP kısa sürede toparlandı ve 4 milletvekilliğini kaptı.
Seçimin galip sayılan mağlubu: CHP adayı Ali Özcan.
Seçimin hayal kırıklığı: MHP’nin aldığı oyla 2009 mahalli seçimlerinde aldığı oyun gerisinde kalması. İki milletvekilliği beklenirken bir milletvekilliği kazanılması.
Seçimin en iyi hatibi: Yavuz Temizer
Seçimin şaşırtanı: Uluova Köylüleri. 
Yıllardan beri elektrik borcundan dolayı sulanamayan arazilerin sahibi olan Uluova köylerinde AKP yüksek oranda oy almayı başardı. Hem susuz bırak mağdur et hem oyunu al. Bunu başarabilmek gerçekten zor. Bu bakımdan AKP adaylarını ve teşkilatını tebrik etmek lazım. 
Seçimin güldüren repliği: Beşibiryerde ve kulpu benzetmesi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.