HAYALLER

Bir şeyi elde etmeyi istiyorsanız, hedeflerinizi doğru ve mantık ölçüleri içerisinde belirleyip kendinizi o hedefe ulaştıracak yeteneklerle donatmanız gerekmektedir. Bunun başka bir yolu yoktur. Yani hayal dediğimiz gerçekleşmesi neredeyse imkansız şeylere sahip olmayı beklemekle günleri geçirmek değildir. Aksi takdirde hedefler olmayacak duaya amin demeye benzeyecektir

Oysa hayal kurmak kötü müdür? Asla değildir. Ama biraz önce belirttiğimiz üzere bu beklentiler mantık içerisinde olmalıdır. Yani bana piyangodan büyük ikramiye çıkması veya bed sesli birinin büyük şarkıcı olma beklentisi nasıl bir hayal ise gelecekle ilgili hayaller de öyle olur.

Aslında mantık çerçevesi içerisindeki hayaller veya insanın geleceğiyle ilgili projeleri onu hayata sımsıkı bağlayan ve geleceğe ümitle bakmasını sağlayan temel unsurların başında gelir.

Tarihe baktığımızda büyük kahramanlar diye nitelendirdiğimiz insanların tamamı, kimsenin gözünün kesmediği ve hayal olarak niteledikleri işleri, başaran kişiler olduğunu görürsünüz. Mesela İstanbul’u fethetmek hayaldi ama Fatih Bunu gerçekleştirdi. Nasıl olduğuna baktığımızda bu fethin altında özellikle askeri teknoloji bakımından büyük bilimsel açılımların gerçekleştirildiğini görürüz.

Sina Çölünü 13 günde geçip de Mısır’ı fethetmek de hayaldi ama Yavuz bunu yaptı. Nasıl yaptı ? Hafif ve tesirli toplar imal ettirip, ordusunun hareket kabiliyetini ve hızını yükseltti

Bilim adamları atom parçalanamaz diye söylerlerken Einstein Atomu parçalamayı başardı. Louis Pasteur, Thomas Edison da hayallerini gerçekleştiren diğer kişilere örnektir.

Peki, hayallerini gerçekleştiremeyenler ne oldu. Napolyon, Hitler, Enver Paşa gibiler. Bilirsiniz, sonları hiç iyi olmadı değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.