Hava kirliliği ve Doğalgaz Bilmecesi

Bundan 20-25 yıl kadar önce Elazığ’ın en ciddi sorunlarından biri hava kirliliğiydi. Bu bakımdan Özellikle o dönemlerde yeni kurulmuş olan Çevre müdürlüğü ekipleriyle İl sağlık Müdürlüğü, şehirde sıkı kontroller yapardı. Apartmanların bacalarına filtreler taktırmak zorunlu hale getirilmişti. Bunun yanında şehre giren kömür kamyonları kontrol edilir kalitesiz kömürlerin şehre girişi yasaklanırdı. 

Şimdi bakıyorum da bu kadar yıl önceki hassasiyet bugün kaybolmuş durumda. Hava kirliliği desen bahsettiğimiz yıllardan daha fazla. Apartman bacalarından simsiyah dumanlar çıkıyor. Demek ki ne Belediye ne çevre müdürlüğü ne de Sağlık müdürlüğü bu konuyu çok ciddiye almıyor. 

Şimdi hemen doğal gaz diyecekler. Yok efendim çevre kirliliği önlenecek., temiz enerji falan sayıp sıralayacaklar. Allah aşkına 5 yıldır bu şehrin gündeminde olan doğalgaz için katedilen mesafeye bir bakın. Şehrin büyük bir bölümüne henüz ana hatlar bile çekilmemiş durumda. Şu anda Elazığ’ın en fazla nüfusunu barındıran mahalleleri doğalgaz çekilmeyen mahallelerin başında geliyor. Çiçeği ekiyorsun şelaleleri yapıyorsun ama şehrin esas kirlenmesini engelleyecek yatırımları bir türlü getiremiyorsun. Bu mu hizmet. 

“Her boyayı boyadın fıstıki yeşil mi kaldı?” veya “ayranı yok içmeye atla gider def-i hacet etmeye” gibi atasözlerimizin çok güzel uyduğu bazı uygulamalar artık insanları çıldırtır vaziyete getirdi. Suni nehir yapıyorsun ama kenarındaki binalardan akşam ve sabahları çıkan siyah dumanları görmüyorsun. Bir müddet sonra o sular simsiyah akarsa ne yapacaksın. Suni derenin içine çamaşır suyu mu dökeceksin acaba? Çiçekler ekiliyor ama zavallı bitkilerin teneffüs edeceği havayı kirletiyorsun. 

Kısacası ne yapılmaya çalışılıyor. Bu şehrin insanları diğer şehirlerde yaşayan insanlardan farklı ne yaptı da bu kirli havayı layık görüp cezalandırıyorsunuz. 

Bu şehirdeki elit yöneticilerimizden biri çıkıp Elazığ halkına şu doğalgazın neden böyle ağır aksak yürüdüğünü izah etmesi gerekmiyor mu? Her fırsatta şunu yaptık bunu yaptık diyen siyasilerimiz, bir zahmet baksınlar diğer vilayetlere doğalgaz şebekesi ne kadar sürede kaç aboneye çekilmiş. 

Biz hep aynı şeyi söylüyoruz. Elazığ’a hizmet ediyoruz, şunu yaptık bunu yaptık diyenlere. Yaptıklarınızın kat kat fazlası başka şehirlere yapılırken siz görmüyor musunuz, görmezden mi geliyorsunuz? Yapılanlar tabiî ki var inkar etmiyoruz ama lütfen bu hizmetleri bir zahmet kıyaslayın. Göreceksiniz ki sizin yaptık dediğiniz hizmetler, diğer şehirlere yapılanların yanında maalesef devede kulak kalıyor. İnanmazsanız inceleyin bakın. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.