Eller Aya Elazığ Yaya

Büyükşehir yapılması düşünülen iller açıklandı. Bu illerin içerisinde Elazığ yok. Sonuç benim için hayal kırıklığı olmadı. Zira büyükşehir olmak için Elazığ’ın gerekli altyapısı yok maalesef. Bu işin olması için de siyasi baskı, kamuoyu baskısı da hikaye. 

Çok uzağa gitmeyin bundan 20 yıl önce Elazığ’ın sosyal ve ekonomik olarak çok gerisindeki şehirler Elazığ’ı fersah fersah geçmiş vaziyette. Öncelikle bunun sorgulanması lazım. Bu gerilemenin veya doğrusunu söyleyecek olursak yerinde saymanın sebeplerini iyi bir araştırmak lazım diye düşünüyorum. 

Mesela siyasi yatırımlar. Diğer vilayetlerle bir mukayese edilmesi gerekmiyor mu? Davul zurnalarla yapılan yatırımların Elazığ’a ne gibi girdiler sağladığını iyi analiz etmek gerekmiyor mu? Bu arada hipodrom inşası ve at yarışları son derece faydalı bir yatırım olmuştur. Bunun gibi ne kadar verimli yatırımlar yapıldı onlara bakmak lazım. 

Sekiz on tane sağlık ocağı veya on tane okul yapılması, olması gereken rutin yatırımlar mıdır, yoksa önemli siyasi hizmetler midir? Yine Elazığ’da Toki konutlarının yapılması büyük siyasi bir hizmet midir yoksa 81 vilayet ve yüzlerce ilçe’ de yapılan olağan bir hizmet midir?

Fazla lafı dolandırmadan söyleyeyim. Bu şehrin insanlarını, rutin hizmetleri yerine getirerek “bakın nasıl size hizmet getiriyoruz, görüyorsunuz memleketimiz için harıl harıl çalışıyoruz” laflarıyla kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın.

Trafik sorununu çözeceğiz diye bir kavşak inşasına giriştiler ellerine yüzlerine bulaştırdılar. İnşaat durdu kimse meseleyi sahiplenmiyor. Altı üstü bir kavşak Elazığ nüfusunun üçte biri nüfusuna sahip şehirlerin çoğunda bile aynısından ikişer tane var. Ama biz birini bile yapmaktan aciziz. 

Elazığspor Süper Lige koşar adım giderken bu stadyum ve o garip zemini yakışıyor mu bu şehre. Üç-dört yıl önce büyük bir hizmet diye zemini yeniledik dediler. Bugün görünen manzara içler acısı. Zemin patates tarlasına dönmüş. Kimin umurunda? Bu kadar para boşuna harcandı. Sorumluları nerede diye bir soran oldu mu?

Doğalgaz getirdik diyerek afra tafra atanlar 6 yıldır hala bütün şehire dağıtımının yapılamaması ve yolların bu halini gördükçe ne düşünüyorlar acaba. Bu firmayla nasıl protokol yapıldı, hiç mi hesap soracak bir merci yok hayret doğrusu. Bu gecikme konusunda Elazığ Belediyesinden herhangi bir girişimde bulunulduğunu duyanınız var mı?

Havaalanı yapıldı ortada ne gümrüğü ne de terminal binası var. Oysa inşaat başladığında ne vaatler havada uçuşuyordu. Bir hatırlayın.

Sivil toplum örgütleri bu konularda baskı oluşturacak ve hizmetin gelmesini, yapılan hizmetlerin hızlandırılmasını sağlayacak yerde bu hizmetlerden mahrum kalmamıza sebep olanlara temenna etmekten başka bir şey yapmıyorlar. 

Tarih ve kültür şehri diye övündükleri Harput’un ortasına betondan taştan yeni binalar inşa edilirken neden bu şehirde kimsenin sesi çıkmaz mesela. Turizm ve kültür müdürlükleri sit alanı olan bir bölgede bu heyulalar dikilirken ne demiş bu kurumların yetkilileri ben merak ediyorum.

Eee kendi meselesine sahip çıkmaktan aciz bir şehir nasıl büyükşehir olsun. Eller aya giderken sen biribirinle uğraşmışsın. Eller büyük hizmetler alırken sana rutin hizmetleri ballandıra ballandıra hap gibi yutturmuşlar.

Şimdi kalkıp biz neden büyükşehir olamadık mı diyeceğiz. Geçiniz Allah aşkına.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.