Elazığlılar İçin Yerel Seçim Fırsatı

 

Yerel seçimlere yaklaşık iki ay kaldı. Elazığ için bu seçim daha öncekilere nazaran daha fazla önem arz ediyor gibi görünüyor. Neden derseniz 12 yıllık AKP iktidarı döneminde yapılan üç genel seçimde 4- 5 milletvekilini iktidar partisinden seçmesine rağmen Elazığlılar yeteri kadar iktidar desteği almamış olduklarına inanıyor.

 Her ne kadar yeni havaalanı ve kapalı spor salonu gibi tesisler yapılmasına rağmen Elazığlılar, diğer vilayetlerle mukayese edildiğinde bu yatırımların çok da yeterli olmadığına inanıyorlar.

Bunun sebebi olarak seçilen milletvekillerinin yetersizliği yanında AKP iktidarının Elazığ’ı yeterince önemsemediği söylenebilir. Nasıl söylenmesin bu kadar yıldan beri seçtiğin hiçbir milletvekili bakan olamamış. Bırakın bakanı komisyon başkanlığı, parti üst düzey yöneticiliği yapanı bile yok. Hatta mecliste kürsüye çıkıp gümbür gümbür konuşanı bile yok. Kısacası kendine bile hayrı olmayan bu kadar siyasetçiden Elazığ’a bir hayırlarının olması nasıl beklensin.

İktidarın Elazığ’ı önemsememesine gelince, Başbakan birkaç kez Elazığ’a gelip açılışlar yaptı. Mesela havaalanını açıyor ancak neredeyse 20 ayrı şehre havaalanı yapılmış. TOKİ açılışı yapmış. 81 vilayette yapılan binalar Elazığ’da da yapılmış. Kısacası ekstra bir şeyler yok. Hak etmediği halde bazı şehirler Büyükşehir yapılırken Elazığ minyatür şehir olmaya mahkum edilmiş.

Son zamanlarda stadyum meselesinden bahsediliyor. Elazığlılar stadyum istemekle yanlış bir şey mi istiyorlar? Elbette hayır. Süper ligde takımı dahi olmayan onlarca şehre modern stadyumlar yapılmaya başlanırken, bugün süper ligde başarıyla futbol oynayan bir takıma sahip bir şehre bir stadyum yapılmaması haksızlık değil midir? Elazığ’ın, Elazığlıların işlediği bir kabahat var da bizlerin mi haberi yok.

Bu şehrin yüzlerce sivil toplum örgütü var. Ama bunların %90’ı iktidar yanlısı olduğu için bunları dile getirmeye cesaret dahi edemiyorlar. Paralel devlet iddialarını kınamak için bir araya gelmeyi başaran bazı STK’lar Elazığ’ın problemlerini dile getirmek için niye bir araya hiç gelemediler.

Gelemezler gelmek istemezler çünkü hepsi iktidarın nimetlerinden nemalanmak amacıyla bir araya gelmişler. Nasıl kalkıp da iktidar bu şehre şunu şunu neden yapmıyor deyip de eleştirsinler.

Lafı uzatmaya gerek yok anlayan anladı. Eğer bu haksızlıklara, uyuşukluğa, kendine hayrı olmayan insanların bu şehrin iradesini temsil etmesine yeter artık diyebileceğimiz bir fırsat var önümüzde: 30 Mart seçimleri.

Elazığ’ın zenginleştiğini, geliştiğini, işsizliğinin azaldığını, yeşil alanlarının fazlalaştığını kısaca Elazığ’ın büyüdüğünü zenginleştiğini düşünüyorsanız aynen böyle devam edin. Bu siyasetçiler ve sivil toplum örgütleri size yeter de artar bile.

Ancak Elazığ gelişmiyor, sağlıklı büyümüyor, sürekli geri gidiyor diyorsanız bu memnuniyetsizliğinizi dile getirmek için bu seçim bir fırsattır. Bu şehrin popülist,  iki lafı bir araya getiremeyen siyasetçilerine, Elazığ’ın faydasından çok, sempatizanı oldukları siyasi partinin menfaatini düşünen bürokratlarına, sivil toplum örgütlerine hak ettikleri cevabı verebilmek adına bir fırsat.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.