ELAZIĞ’IN HUYU-SUYU

Efendim herkese merhaba diyerek uzun bir müddet ara verdiğimiz yazılarımıza yeniden başlıyoruz. Yaz döneminde yazı yazmamamızın sebebi tatil, dinlenme falan gibi mazeretler değildi. Gerek özel gerekse mesleki bir takım işlerimizden dolayı bu arayı vermek zorunda kaldık. Tabi biz yazı yazmazken neler oldu neler. Başta yoğunlaşan terör eylemleri ve referandum olmak üzere, ülkemiz çok yoğun ve hararetli günler geçirdi. Şehrimizde ne oldubitti diye bakacak olursak, aynen koyduğumuz yerde duruyor demek doğru olur zannedersem.
Tabi ki referandumda aziz hemşerilerimizin verdikleri % 81’lik rekor “evet” bütün ülkede dikkat çekti. Gerçi Elazığ gibi birkaç şehir daha vardı ama bizim durumumuz farklıydı. Şöyle ki, mesela Erzurum ve Bingöl Hükümette bakanlık düzeyinde temsil edilirken Elazığ 9 senelik AKP iktidarında böyle bir avantaj elde edemedi. Havaalanı, Hipodrom, Çevre yolu ve Sağlık sektöründeki yatırım kararları daha önceki koalisyon döneminde alınmış ve bu hükümet döneminde bitirilmişti. Öte taraftan Valilik meselesi ise Elazığ için tam bir kâbusa dönüştü. Geldi Muammer gitti Muammer derken bu belirsizlik neredeyse bir yılı geçti. Çevre yolunun açılışı yapıldı ama şehir ile bağlantı yolları hala yapılmadı. Diğer taraftan Malatya yolu Abdullahpaşa mevkiinin yeni yapılmış olan sıcak asfaltı nedense bir yıl sonra tekrar yenilendi. 
Belediyemizin faaliyetleri ise biraz durgunlaşmış gibi. Ancak yeni hizmet binası neredeyse bitti. Bu bina hakkında da bir takım söylentiler var ama bunu zaman gösterecek. Diğer yandan şehir içerisindeki trafik keşmekeşi ve kaldırım işgalleri fütursuzca devam ediyor. Artık şehrimizin merkezinde iki ayaklı radarlardan dolayı ailece geçilmesi sakıncalı bir çok sokağımız oldu. Park sorunun çözecek ve yeşil alan olacak denilen Şehit İlhanlar Caddesindeki inşaat bir beton yığını olarak heyula şeklinde ortaya çıktı ama kimseden ses çıkmıyor.. 
Köylerimiz ve köylülerimize gelince elhamdülillah onlar hayatından memnunlar zaten. Artık besiciler yem fiyatları arttı zarar ediyoruz demiyorlar. Pancar üreticisi pancar üretmediği için artık şikayet etmiyor. Hele sulama pompa istasyonunun elektriği kesildiği için kuruyan Uluova köylüsünün ise keyfine diyecek yok. 
Nereden mi çıkarıyorum bunları: Referandum sonuçlarına bakın görürsünüz. Herkes halinden memnun olmazsa böyle olur mu?
Onun için hükümetin, Elazığlıların beklentilerine, bu desteğinden dolayı kısa süre içerisinde cevap vermesi gerekiyor. Mevcut asfaltlar her yıl yenilenmeli. Açılması gereken yeni yollar açılmamalı. Haksız bir şekilde ortaya çıkan elektrik borcundan dolayı suyu kesilen Uluovanın derin su kuyuları da kapatılmalı ve gerekirse evlerinin de elektriği kesilmeli. Gazi caddesinin kaldırımları Çay ocakları ve Kafelere kiraya verilip vatandaşların bu caddeyi kullanması engellenmeli. 
Eğer son paragrafta bahsettiğimiz hizmetler! Yapılırsa iktidar partisi önümüzdeki seçimde 5 milletvekilini de garantiler. Ama yok böyle olmaz ben hizmet edeyim derse o zaman iş değişebilir. 
Muhalefet partilerinin il ve ilçe teşkilatları hakkında da bir şeyler yazmamız gerekir ama pek ortalıkta görünmedikleri için yorum yapmak hayli zor. Hele bunlardan bir tanesi “nasıl olsa 60 bin oyum var zannedip yan gelmiş miskin miskin yatıyor. Ancak onlara nacizane iki tavsiyemiz olabilir. 1. başkalarının yarattığı gündemin peşinden gitmek siyaset değildir. Gündemi siz belirleyeceksiniz. 2. Kendi teşkilatınıza politika yapmayacak politikalarınızı halka anlatacaksınız. Yani politik çalışmalarınızı içeriye değil dışarıya yapacaksınız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.