Elazığ’ın Doğalgaz Bilmecesi

Bir dokun bin ah işit misali,

Doğalgaz dedik telefonla arayanlar, mail atanlar epey fazla oldu. Meğer ne kadar dertli varmış. Hem hava kirliliği hem de doğalgaz konusunda. 

Bazı dostlarımız ilginç şeyler de söyledi. Mesela abone bedelinin 5 dolar olmasının hem doğalgaz yatırımını geciktirdiği hem de ileride doğalgazı pahalı kullanacağımızı söylediler. Bu konuyu biraz araştırdığımızda bunun yanlış olmadığını da gördük. 

Abone bedelinin düşük olmasının ilk etapta Elazığ için önemli bir kazanç olduğunu zannediyorduk ama hizmetin gecikmesinin en önemli sebebi olduğu görülüyor artık. Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz arkadaşlarımız. Abone bedelinin Mart ayında artmasıyla yatırımın da hızlanacağını söylediler. Bakalım göreceğiz. Gerçi hızlansa ne olacak yaklaşık beş yıldır gerçekleştirilemeyen bir hizmetten bahsediyoruz.

Bunun yanında Doğalgaz işini yapacak olan firmanın karşılaştığı, özellikle imar planı ile ilgili bir takım zorlukların da halledilememesi de yatırımın gecikmesinin önemli bir sebebi olduğu iddia ediliyor. İmar planından kaynaklanan zorluğun özellikle Elazığ Belediyesi tarafından halledilmesi gerekiyor. Nitekim Elazığ’ın en hızlı büyüyen mahallesi durumunda olan Ataşehir Mahallesindeki imar yollarının halen açılmaması bunun en canlı örneğidir.

Bu noktada firmanın da eli kolu bağlanıyor tabi ki. Sen Belediye olarak imar yollarını aç, doğalgaz çekilmezse hesabını sorarsın. Ama imar yollarını açmazsan neyin hesabını nasıl soracaksın.

Vatandaş doğalgazı bekliyormuş, şu sorun varmış bu sorun varmış. Kim umursuyor Allah aşkına. Bugüne kadar bir il yöneticisinin bu konuyu dert ettiğini çıkıp o çok sevdikleri ekranlara “gecikiyor ama şu şu sebeplerden dolayıdır” dediklerini duymadık. Birinin derdi börtü böcek ve şelale, diğerinin derdi Elazığlı bürokrat. Sivil toplum örgütleri desen birbirlerine plaket vermekle meşgul. 

***

Kavşak meselesine de değinmeden geçmeyelim. İnşaat durdu, çile devam ediyor. Yollar köstebek yuvasına dönmüş. Bu kavşağın inşaatının ihalesini, bahçesine baraka yapar gibi yapan, güzide! bürokratlarımızın durumunu da merak ediyorum. Hesapsız kitapsız girdikleri bu işin sonunda yüzbinlerce insanı böyle mağdur ettikleri için toplum içerisine rahat çıkabiliyorlar mı acaba. Merak ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.