Elazığ’ın bürokrat aday adayları

Aday adaylarının sayısı iyice arttı. Her meslekten, her boydan, her yaştan aday adayı mevcut. 
Seç beğen diyemeyeceğiz çünkü seçip beğenecek ve listeye koyacak olan bizler yani halk değil genel başkanlar olacak. Onlar kimi beğenirlerse bize oy vermemiz için rica edecekler ve biz de oyumuzu vereceğiz. 
İleri demokrasi anlayacağınız. Ülkeye ve millete ileri demokrasi getirdik diyenler, önce partilerine normal demokrasiyi getirseler memleket için daha hayırlı olacak ama ipin ucunu koyvermek istemediklerinden ileri demokrasiden partilerini mahrum bırakıyorlar. 
Elazığ’da özellikle iktidar partisinden aday adayı bolluğu yaşanıyor. Ancak bunların büyük bir kısmının milletvekili olmaktan ziyade bürokratik makamlarını korumak veya daha iyi bir makama atanabilmek için aday oldukları gözden kaçmıyor. 
Ancak bu bürokratların unuttuğu bir şey var. O da göz diktiği makamlarda oturanların da aday adayı oldukları hususu. Her il müdürü, her bölge müdürü, her genel müdür ve her müsteşar ve yardımcıları istifa edip iktidar partisinden aday olursa ve parti tekrar iktidar olursa ne olacak. 
***
Bir de anlayamadığım bir durum var ki o da şudur: Bu bürokratlar adaylıklarını açıklarken ben şöyle yaptım ben bu hizmetleri yaptım demeleri. Sanki dededen babadan kalan malını mülkünü satmış bu yolları binaları okulları ve diğer işleri böyle yapmış. Sen memursun, Devlet sana ödenek verir sen de hizmet görürsün. Devletin parasıyla, işçisiyle, memuruyla gördüğü hizmetten sen nasıl nemalanmaya çalışırsın. İşini düzgün yapmak ne zamandan beri meziyet olmuş benim şahsen haberim yok. 
Elazığ’a hizmet için nasıl yanıp tutuştuklarını durmadan tekrar eden bürokrat aday adaylarının inandırıcı olmadıklarını aşikârdır. Onun için naçizane tavsiyem: Bürokratlıkları dönemince yaptıkları hizmetleri mukayeseli anlatmalarıdır. Yani bağlı oldukları kurumun sadece Elazığ’a değil Diyarbakır’a, Malatya’ya Trabzon’a vs. aynı dönemler de ne hizmetler yaptığını anlatmalarıdır.
Mesela Elazığ’a şu kadar yol yaptım! Diyene sormak lazım: Malatya’da ne kadar yapıldı. 
Yeni havaalanı yaptık diyene sormak lazım: Havaalanı yapılmayan kaç tane il kaldı. 
Şu kadar okul açtırdım! Diyene sormak lazım: Siirt’e Van’a kaç okul açıldı haberin var mı diye? 
“Şark kurnazı” diye bir tabir vardır. Karşısındaki insanın kendinden daha akıllı olacağını düşünemeyene denilir.
Bu necip bürokratlarımızın yetenekli, zeki, çalışkan olup olmadıklarını bilemem ama “şark kurnazı” olduklarını kesin olarak söyleyebilirim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.