ELAZIĞ’DAN BAKAN NİYE YOK

Birlikte yazı yazdığımız değerli kardeşimiz İşbara Han bu konuyu köşesinde sorguluyor. Haklı olduğu kesin. Ben de sonuna kadar söylediklerini onaylıyorum.

İktidar Partisi yerel seçimlerde başarısız gördüğü illerden milletvekili olmuş bakanlarını görevden aldı. Yerlerine de başarılı olan illerin milletvekillerinden yeni bakanlar atadı. Bu değişikliğe siyaset mantığı içerisinde, doğru yapıldı denilebilir. Ancak bu noktada çelişkili bir durum da ortaya çıkıyor. Zira Elazığ yerel seçimlerde, İktidar Partisinin başarılı olduğu illerin başında geliyor. Haliyle bir Elazığlı olarak benim de aklıma takılan aynı husus olmaktadır. Neden Elazığ’dan bir bakan yok?

22 Temmuz seçimlerinden sonra bütün milletvekilliklerini kazanmış olan AKP ikinci kez iktidarda geldiğinde herkes aynı beklenti içerisindeydi. Aslında Elazığlılar haklıydılar. Beş milletvekilliğinin tamamını iktidar partisi kazanmıştı.

Elazığlıya göre bu böyleydi ama Partiyi yöneten kişiye göre böyle değilmiş. Demek ki orada kriter daha farklı olmalı ki bakan olamadılar. Yoksa sadakatte problem yok.

Aslına bakarsanız dikkatten kaçan bir durum var. Bu pek değerlendirilmiyor. O da Necati Çetinkaya hariç diğer dört milletvekilimizin Başbakana çok yakın olmamaları. Buna bir de bu milletvekillerimizin misyon ve vizyonlarını ilave edin, o zaman durum daha net ortaya çıkacaktır. Dikkat edin Elazığ milletvekillerine Çetinkaya hariç hepsinin hayali milletvekili olmaktı. Oldun mu? Oldun. Bitti.

Bakanlık beklentisi bizim bu dört milletvekilimizin hayallerinin ötesinde bir hayal. Böyle olduğu içindir ki, kendilerini milletvekili seçtirerek meclise sokan Genel başkanlarına bakanlık kulisi değil ancak şükran ve minnetlerini sunabilirler. O da fırsat bulabilirlerse. Hiç gördünüz mü bir tanesini meclis kürsüsünde bangır bangır konuşurken? Hiç gördünüz mü ulusal kanallarda ülke meseleleriyle ilgili fikirlerini açıklarken. Gerçi Elazığ Dünyanın merkezi ya, Elazığ’ı bilmek sorunlarını dile getirmek yeterli diyorsanız o başka.

Sayın Çetinkaya hariç demiştim. Yıllarca Valilik yapmış, defalarca değişik partilerden meclise girmiş bir isim. Bakanlığı şu kabinedeki herkesten iyi yapacağına kimsenin şüphesi olamaz. Böyle bir ismin bakan olamaması ne sayın Çetinkaya’nın eksikliğidir ne de Elazığ’ın ayıbıdır. Ancak dediğim gibi diğer milletvekillerimizin şu an itibariyle bakan olabilecek bir pozisyonları yoktur. Onların en büyük beklentileri bir dönem daha milletvekili olmayı garantiye almaktan öteye gitmez, gidemez.

Bu durumdaki kişileri aday eden iktidar partisinin Genel Başkanıdır. Büyük beklentilerle bunları uygun görüp seçen de necip Elazığ halkıdır. Suçluyu artık siz bulun. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş. Siz isterseniz yoğurdu buzdolabında soğutup öyle yiyin. Ne demiş atalarımız “ Kel başa şimşir tarak” ister sağa tara ister sola.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.