ELAZIĞ’DA NO PROBLEM

Son iki üç aydan beri dikkat ediyorum Türkiye’nin gündeminde Elazığ nasıl yer alıyor diye. 
Birkaç ay önce Baskil Karaali’deki katliamla duyurdu mümtaz ismini ilimiz Elazığ Baskil Canavarı elinde tüfek 6 kişiyi katledince bütün Türkiye Elazığ’a çevirdi gözlerini.
Daha sonraki gündeme geliş yine Baskil kaynaklı bir trafik kazası. Düğün arabasının yolu içi yolcu dolu belediye otobüsü tarafından bahşiş için kesilince meydana gelen kazada 7 kişi can verdi. Tabii olay yine bütün ülkede üzüntüyle takip edildi. 
En son olarak da Cumhurbaşkanı’nın şehrimize gelişiydi tabi. Ancak Reis-i Cumhur Hazretlerinin geliş sebebi Elazığ değil Tunceli Üniversitesinin açılış münasebeti ile Tunceli’ye gitmek idi. Güvenlik ve kalacak yer sorunundan olsa gerek bir gece de şehrimizi şereflendirdi sağ olsunlar.
Peki, bu süre zarfında Elazığ şehrinin gündeminde neler vardı diye baktığımızda dikkat çeken hiçbir şey göremezsiniz. Ne olduğunu halka tam anlatılamayan Kalkınma Ajansı meselesi biraz gündemi meşgul etti. Tabi yaz ortasında Elazığ’ı seller bastı bunu da unutmamak lazım. Bunun dışında yazdan beri bu şehir neye dikkat kesildi, bu şehirde neler oldu ne yenilikler yapıldı derseniz. Doğal gaz çukurları hariç, koca bir hiç çıkar karşınıza.
Peki bu şehir ve bu şehrin insanları hiçbir şey hak etmiyor mu? Komşu illere bakın yatırım üstüne yatırım teşvik üstüne teşvik. Hatta başbakanlar Cumhurbaşkanları açılışlarına geliyor kurdeleler kesiyorlar. 
Biz de kocaman laflar etmeye devam. Ama ortada icraat yok. Üzüm üreticileri mağdur olmuş kimin umurunda, Uluova köylerinde uyduruk bir borç sebebiyle elektrikler kesilmiş, sulama yapılamamış mahsuller tarlada kurumuş, köylü perişan olmuş kimin umurunda. Elazığ Sanayisi bir adım ileri gitmiyor. Çevre vilayetler üçüncü organize sanayi bölgelerinin açılışlarını yapıyorlar, bizim vilayette bir organize zor çalışıyor kimin umurunda.
Cumhurbaşkanı Elazığ’a gelmiş yemekte masasında bir tane sanayici iş adamı yok. Elazığ’ın sorunlarını peki kim anlatacak o ortamda. Yok yok olmaz, fırsat bulmuşken biraz daha siyasilerimiz temenna etsin. Akşamki programın konuşmalarını dinledim sadece Cumhurbaşkanının masasında yer bulamayan (aslında o masada olması gerekirdi) Ticaret odası başkanı biraz sorunları dile getirmeye çalıştı. Diğer konuşmalar klasik temenna sunmaktan başka bir şey değildi. Hele Belediye Başkanının konuşması ilginçti. Sanki kendisini Cumhurbaşkanı atamış da ona karşılık teşekkür ediyor.
Mesela alın Cumhurbaşkanımızı Misland’a götürün. Deyin ki bu eser Elazığlıların ortak sermayesi ile yapıldı. Şu sıkıntıları veya eksiklikleri var. Türkiye’de bu büyüklükte bir yatırım çok az var. Gerçi Başbakanımız Malatya’da bunun yarısı kadar dahi olmayan bir tesisin açılışına gidecek. Ama biz buraya hiç sahip çıkamadık, mesela dönüş kavağını bile 1 aydan beri bitiremedik, kendi imkânlarıyla bu hale getirdiler, sizin de bilginiz olsun. 
Oradan Uluova köylüleri ile görüştürün Cumhurbaşkanınızı. Ortada bir yanlış var deyin. Bu köylülerin böyle bir borcu olmamasına rağmen mağdur durumdalar yardımcı olun deyin. Daha sonra üzüm üreticilerinden bahsedin. Nasıl mağdur edildiklerini ve tefeci kılıklı tüccarların ve şarap üreticilerinin nasıl oyuncağı haline geldiklerini anlatın Cumhurbaşkanınıza. Sonuç olarak şunu diyebilirdiniz. Sanayi olarak yeterli düzeyde değiliz, hiç değilse çiftçimizi mağdur etmeyelim. Bu konuda yardımcı olun.
Ama neerdeee. Temenna etmekten bunları anlatmaya fırsat bulamadılar ki. Cumhur reisimiz gayet memnun ayrılmıştır ilimizden muhakkak. Çünkü onun gözünde Elazığ, gördüğü ve anlatıldığı kadarıyla sorunlarını çözmüş, başarılı milletvekillerine ve başarılı bir belediye başkanına ve çok akıllı bürokratlara, siyasilere ve işadamlarına sahip şanslı bir ilimiz. Elazığ halkı da yapılan hizmetlerden gayet memnun. Yoksa 5 milletvekilliği artı Belediye Başkanlığını verir miydi kendisinin de eskiden mensubu olduğu iktidar partisine. 
İnşallah Başbakanımız da bir gün gelir ona da bu memnuniyetimizi anlatırlar. 
Ondan sonra Elazığ teşvik kapsamından çıkarılan ilk il olursa da şaşmayın. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.