ELAZIĞ YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ ÜZERİNE

Bir seçimi daha tamamladık hayırlı uğurlu olsun. Herkes kendi inandığı partiye- adaya oy verdi. Sonuçta birileri kazandı birileri kaybetti. Biz kazananları tebrik ediyor hizmet yolunda kendilerine muvaffakiyetler diliyoruz.

            Tabii ki seçim sonuçlarını her siyasi parti kendince kritik edecek ve nerede doğru yaptıklarını nerede hata yaptıklarını tespit etmeye çalışacaklar. Yaklaşık 15 yıl sonra Mehmet Ağar olmadan bir seçime girdik. Elazığ daki  siyasi parti teşkilatları mutlaka bu hususu da tahminimce göz önüne alacaklardır.

            1983 yılında iktidar partisinden bir belediye Başkanı seçen Elazığ Halkı 1994, 1999, 2004 seçimlerinde hep muhalefet partilerine Belediyeyi teslim etti. Bu kez iktidar partisini tercih ederek hizmetlerin daha da artmasını istedi diyebiliriz. Bu bakımdan Süleyman Selmanoğlu na çok iş düşüyor. Yani beklentiler çok yüksek. Zaten Kendisi de kampanya boyunca iktidar partisinin Belediye seçimini kazanması durumunda hizmetlerin katlanarak geleceğini hep beyan etmişti. Bakalım görelim.

            Partiler açısından seçimi kısaca değerlendirecek olursak:

            Her şeyden önce İl Genel meclisinde alınan oyları baz aldığımızda, genel seçim olduğu takdirde AKP 3, MHP 1 ve SP de 1 milletvekili çıkaracaktı. SP ülke barajını aşamadığı için 1 milletvekilliği kılpayı da olsa AKP nin olacaktı.

            AKP nin il genel meclisi oylarına bakıldığında fazla oy kaybetmediği görülüyor. Bu da potansiyelini devam ettirdiği sonucunu ortaya koymaktadır. Ancak oylarındaki %10 civarındaki düşüş de Elazığlıların her an desteğini çekebileceğinin sinyali olarak da görülebilir. Zaten dikkat edilirse Türkiye genelinde kaybettiği oy oranı ile Elazığ daki oran biri birine çok yakındır. 5 Milletvekilinden sonra Belediye Başkanlığını da kazanmaları halkın beklentilerini yükseltecektir. Bu durum elbette AKP üzerinde büyük bir tazyik yaratacaktır. Elazığlının bu beklenti içerisinde olması da haksız bir tavır değildir. Şu aşamadan sonra AKP Elazığ Milletvekilleri ve yöneticilerinin hata yapma lüksleri yoktur.

            MHP ye gelince: Seçimin en merak edilen partisiydi. Özellikle Mehmet Ağar faktörünün olmaması dolayısıyla oylarını artıracağı yönünde görüşler ağır basıyordu. Bu konuyla ilgili tespitler yapabilmek için bir seçimin yeterli olamayacağını düşünüyorum.  Diğer taraftan dikkat çeken diğer bir husus MHP nin neredeyse bütün oylarının şehir merkezi ve merkez köylerden aldığıdır. Bu bakımdan MHP nin ilçe ve köylerinde yeniden bir yapılanma içerisine girmesi gerekmektedir. Daha önceki seçimlerde şehir merkezindeki oylarına bakıldığında MHP oylarını toparlamış görünmektedir. Neticede MHP bugün 1 milletvekili çıkarmayı garantilemiş, oylarını 5000-10000 arası artırmayı başarabilirse 2 milletvekili çıkaracak potansiyele kavuşmuştur. Ancak biraz önce değindiğimiz gibi ilçelerde oyları artırmak şart.

            SP ise seçimden başarılı çıktı diyebiliriz. Özellikle AKP nin oylarındaki 10 puanlık düşüşün belki de en önemli sebebiydi. Başarılı bir seçim kampanyası yaptılar ve Elazığ dan şu anda 1 milletvekili çıkaracak potansiyele ulaşmış durumdalar. Önümüzdeki dönemlerde SP oylarında artışın devam edeceğini düşünüyorum. Tabi ki SP oylarındaki artış AKP oylarında düşüş manasına geleceğini de özellikle belirtmek isterim. Çünkü her şey aslına rücu eder demişler.

            CHP ye gelince 1977 den beri Elazığ da yoklar. Bu gidişle uzun bir süre olmayacak gibi görünüyor. Yapmaları gereken tek şey Partilerinin oylarını artırdığı şehirlerde nasıl oy aldıklarını etüt edip bu hususları Elazığ da uygulamak. Elazığ da CHP ye yeni bir açılım şart. Hep aynı yüzler, aynı simalar, simalar değişse de söylemlerde fark yok. Biraz Genel Başkanlarını dikkatli takip edebilseler, ne yapmaları gerektiğini anlayabilirler. 30 yıldır CHP den diğer partilere transferler oluyor. Buna karşılık CHP ye transfer olanı duydunuz mu? Bu bakımdan CHP şu an itibariyle Elazığ da dibe vurmuş vaziyettedir. Ne artıyor, ne eksiliyor.

            Yazımızı bugünlük burada noktalayalım. Seçimler Ülkemize ve Milletimize hayırlar getirsin diyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.