ELAZIĞ VE MHP - 2

Elazığ da MHP nin seçimlerde hep beklentilerin altında oy almasının sebepleri neydi. Bu konuda herkesin mutlaka bir görüşü iddiası olacaktır. Burada bu iddiaların en çok dile getirilenlerini konu edelim. 

Mesela Mehmet Ağar faktöründen bahsedilmektedir. Bu iddiaya göre 1995 yılından 2007 ye kadar Sayın Ağar ın Elazığ dan aday olması MHP nin oylarının partiden kaymasına sebep olmuştur. Peki bu ne kadar doğrudur? Sayın Ağar Elazığ dan aday olduğunda neden hep MHP nin oyunu almıştır. Bu iddiayı ileri sürenlerin temel felsefesi Sayın Ağar ın MHP ye ve söylemlerine yakın olmasıdır. Peki sayın Ağar ı MHP nin kenarında köşesinde gören olmuş mu? Yakın çevresinde hiç MHP de politika yapan biri var mıdır? Bu soruların cevaplarını araştırdığınızda, Sayın Ağar ın geçmişi de dahil olmak üzere MHP ile hiçbir bağının olmadığını görürsünüz. Demek ki bu iddiada bulunanların daha somut görüşler ileri sürmesi gerekiyor. Çünkü Sayın Ağar ın siyasi görüşlerine ve geçmişine bakıldığında her partiden oy alması lazım geldiği ortaya çıkacaktır. Bu bakımdan MHP lilerin "Sayın Ağar siyaseti bıraktı MHP nin Elazığ da önü açıldı" gibi bir rehavete kapılması MHP ye Elazığ da olumsuz etkiler yapacaktır. Bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir. 

İkinci iddia olarak söylenen ise MHP ye fayda getirecek yerde zarar veren çetrefilli bir bir durumdur ki o da MHP nin Elazığ da çok birikimli ve tecrübeli bir siyasi kadrosunun bulunmasıdır. Gerçekten Elazığ da hiçbir siyasi partide olmadığı kadar MHP de yetenekli siyasetçiler vardır. Ancak bu tecrübe birikimi partide birlik ve beraberliği sağlayacağı yerde hep olumsuzluk yaratmıştır. Bunun da en büyük sebebi sen-ben çekişmesi olarak ileri sürülmektedir. İddialara göre başarılı bir dönemin ardından teşkilat yönetiminden ayrılan kişiler sonraki seçimlerde ya küsmüş kenara çekilmiş ya da başka partilerin adaylarını desteklemişlerdir. Şimdi bunlar doğrudur değildir. Bunun çok önemi yok. Ama var olan iddialardan belki de en önemlisi budur. O halde bu olumsuzluğun izale edilebilmesi için yapılacak şey bellidir. En kısa zamanda birlik ve beraberliğin sağlanması. 

Üçüncü iddia ise MHP yönetimlerinin halktan kopuk olmaları ve tabanla diyalog kuramamasıdır. Bu iddiayı ileri sürenlere göre MHP yönetimleri örgütü yapılandırırken hep kendi çevresi etrafında teşkilatlandırdığı ve bunu da hep seçim yatırımı olarak görmeleridir. Tabi ki bu durum seçimlerde sandığa olumsuz yansıyacaktır. 

Konuyu fazla uzatmadan günümüze gelelim. 29 Mart ta yerel seçimler yapılacak. MHP nin bu seçimdeki durumu nedir buna bakmak lazım. 

Her şeyden önce MHP Genel Merkezi 22 Temmuz seçimleri öncesinde Elazığ a yeni bir yönetim belirledi ve İl Başkanlığına Sayın Servet Gürgözeler i getirdi. Sayın Gürgözeler göreve gelir gelmez yukarıda bahsettiğimiz iddiaları bilen bir kişi olarak çalışmalarına başladı. 22 Temmuz seçimleri elbette birkaç ay önce atanmış bir teşkilat için bir ölçü kabul edilmemelidir. Bu bakımdan MHP il teşkilatı öncelik olarak tabanla bütünleşme çalışmalarını başlattı. Mahallelerde teşkilatlanmaya önem verildi ve günümüze gelindiğinde bunda da muvaffak olundu. 

Diğer taraftan partide geçmişte hizmetleri bulunmuş olanlarla diyaloga geçildi. Kabul ettiler etmediler bunun önemi yok neticede bir çabanın içerisine girildi. Bu bile Elazığ da MHP açısından büyük ve önemli bir açılım oldu. Çünkü MHP yönetiminin en azından şahsi bir çıkar gütmediği ve paylaşımcı bir düşünceye sahip olduğu MHP li olsun olmasın herkesçe anlaşıldı.

Nihayet Belediye Başkanlığı için aday tespiti aşamasına gelindi. Bu konuda yaptığımız bazı araştırmalar neticesinde bu konuda da Sayın Gürgözeler ve yönetiminin çok titiz davrandığını öğrendik. Nitekim Aday adayları belli olduktan sonra bu isimler üzerinde bilimsel anket çalışmaları yapılmış. Bütün adayların özellikleri ve şehirdeki popülariteleri ayrı ayrı değerlendirilmiş. Nihayetinde hem Elazığlılara hem MHP lilere en uygun aday olarak tespit edilen kişi Sayın Enver Erdem olmuş. Bu doğrultuda Genel Merkeze anket sonuçları sunularak bilgi verilmiş, görüş bildirilmiş. Sonuç bugün gördüğünüz gibi. MHP bu seçimde Elazığ da tulum tabir edilen şekilde milletvekili çıkarmış iktidar partisiyle başa baş vaziyette yarışıyor. Hatta MHP nin bu seçimde Belediye Başkanlığını kazanması sürpriz olarak da görülmeyecektir.

Buraya kadar söylediklerimizden altı çizilmesi gereken bir konu var ki o da MHP nin bugün bu seviyeye gelmiş olması Sayın Ağar ın siyaseti bırakması değildir.

Çünkü her partiden insanlar Sayın Ağar a oy verdi. Buradaki başarının sırrı son bir yıldır MHP Teşkilatının objektif ve bilimsel verileri dikkate alarak yaptığı çalışmalar ve şahsi düşünmeyip paylaşımcı bir şekilde hareket etmesidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.