ELAZIĞ VE MHP - 1

Yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Elazığ da üç partinin arasında geçecek bir yarış olacak gibi görünüyor. Bu partiler, MHP, AKP ve SP. Biz bugün özellikle MHP ile ilgili bir takım tespitler yapmayı düşündük. Kaleme aldığımız yazı biraz uzun olacağından bir seri halinde yayınlamayı uygun bulduk.

Öncelikle Türkiye nin neresine giderseniz gidin Elazığ ile ilgili siyasi bir mevzu konuşulduğunda, mutlak surette MHP nin şehirdeki etkinliğinden ve belirleyiciliğinden bahsedilir. Ancak son 25-30 seneye baktığımızda MHP nin 1991 yılı seçimlerinde RP-MHP ittifakından 1 milletvekili ve 1999 seçimlerinde yine 1 milletvekili çıkardığını görüyoruz. Buna ilaveten MHP nin 1989 yılında Belediye Başkanlığını kazandığını da söyleyelim.

 

Şimdi 30 yıllık periyotta 2 milletvekili ve bir belediye başkanlığı kazanmak bir başarı mıdır? Bana göre değildir. Bu süre içerisinde mesela Refah Partisi veya Saadet Partisinin 2 dönem Belediye Başkanlığı ve bir dönem 2 ve diğer dönem 3 milletvekili çıkardığı bilinmektedir. Anavatan ve Doğru yol Partilerinin de bu dönem içerisinde milletvekilleri çıkardığını da belirtelim. Bu sonuçlar ortada olmasına rağmen şehrin siyasi yapısı ile ilgili belirtilen görüşlerde hep MHP nin ağırlığı ön plana çıkarılır. Ama nedense bu husus seçimlerde hiç sandığa yansımaz. Hiç unutmam 1994 senesinde Ozan Arif konser vermek için Elazığ a gelmişti. Konser Atatürk Stadyumundaydı ve stat tamamen dolmuştu. Statta tam 14 bin kişi vardı. Ozan Arif sahneye çıktı kalabalık karşısında duygulanmış olacak ki şu cümleyi söyledi "Sevgili Elazığlılar bu muhteşem kalabalık Elazığ ın nasıl bir şehir olduğunun en büyük göstergesidir. Sakın statlarda iman olup sandıkta duman olmayasınız" 
Bu sözü söylemesinin sebebi sekiz-dokuz ay sonra yapılacak genel seçimlere dair bir atıf yapmaktı. Neyse 1995 seçimleri yapıldı MHP nin aldığı oy 16 bin civarıydı. Ozan Arif haklı çıkmıştı. Elazığlı MHP liler statta iman olmuştu ama sandıkta iman olmayı başaramamış duman olmuşlardı. Seçim MHP için tam bir hayal kırıklığı olmuştu.

1999 seçimlerinde bir milletvekili çıkardı MHP. Ama sonuçlar yine tatminkar değildi. Yerel seçimlerle genel seçimler birlikte yapılmış, İl Genel Meclisi seçimlerinde 65 bin civarı oy alan MHP, Milletvekilliği seçiminde 33 bin civarı bir oy almıştı. Yani ortada 30 bin kayıp oy vardı. O dönemde bu husus fazla irdelenmedi ve sebepleri araştırılmadı. Mehmet Ağar faktörü denilip geçiştirildi.

2002 seçimleri geldiğinde MHP yine iddialıydı. Koalisyon ortaklığı boyunca Elazığ a önemli yatırımlar da MHP tarafından yapılmıştı. Ama Parti %50 oy kaybına uğramış ve büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştı. Fakat MHP Türkiye genelinde de bu oranda oy kaybetmişti. Bu bakımdan Elazığ daki sonuçlara normal bir sonuç diyenler de çıktı.

2007 Seçimlerinde MHP nin Türkiye genelinde bir yükseliş trendine girdiği belliydi. Parti kesinlikle ülke barajını aşacaktı. Nitekim öyle de oldu MHP TBMM ne 70 Milletvekili ile girdi. Ancak Elazığ da sonuç yine tatminkar değildi ve 2002 de alınan oylar kadar oy alınabilmişti. Bu oy sayısı tam bir hayal kırıklığıydı. Partinin Elazığ da şiddetle yeni bir yapılanma içerisine girmesine ve teşkilatlanmasına ihtiyaç vardı.

Çünkü yaklaşık 32 yıl önce yapılan 1977 seçimlerinde 26 bin oy alarak milletvekili çıkarmış, bir partinin bu sayıya ancak 1999 tarihinde yaklaşabilmesi. Öte taraftan 12 Eylül 1980 Askeri darbesinden önceki son Belediye Başkanlığı seçimini kazanmış ve 1989 seçimlerinde de bu başarıyı az bir oy farkıyla da olsa tekrar etmiş (1994 seçiminde de az bir oy ile kaybettiğini de belirtmeliyiz) bir parti nasıl bu hale geliyordu. Bu durum gerçekten sorgulanmalıydı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.