Elazığ Milletvekili listeleri üzerine seçim yorumları

Nihayet listeler açıklandı.
Adaylar belli olduğunda şok yaşamayan tek parti MHP oldu.
Herşeyden önce Enver Erdem’in 1. Sırada olması sürpriz değil. Geçen belediye seçimlerinde MHP adayı olan Sayın Erdem’le İl merkezinde MHP 37 bin oy almıştı. Bu oy sadece il merkezinde muhafaza edildiği takdirde bile MHP’nin 1 milletvekilliğini rahatlıkla çıkaracağı muhakkaktır. MHP’nin ikinci sıra adayı Yavuz Temizer ise MHP teşkilatları ve tabanında kısa sürede büyük sempati topladı. Listenin ikinci sırasında onun olması hem teşkilatlarda hem de tabanda rahatsızlık yaratmadığı gibi memnuniyetle de karşılanacaktır diye tahmin ediyorum. Üçüncü sıra adayı Abdurrahman Kızgın da kendi bölgesinde oy potansiyeli olan bir aday olarak görüldüğü için MHP oylarına olumlu katkı yapabileceği düşünülürse, MHP’nin aktif ve başarılı bir kampanyayla iki milletvekilliğine ulaşması zor olmayacaktır.
Şok yaşanan ilk parti olan CHP’ye gelince: CHP’de Fevzi Septioğlu’nun adaylığı kesin görünüyordu. Parti Meclisi kararı olsa gerek Ali Özcan liste bir’e konuldu. Belki Elazığ kamuoyu çok yakın tanımayabilir ama Ali Özcan politik ve iş çevrelerinde sevilen saygın bir iş adamıdır. 2002’de 21 613, 2007’de 19.114 olan CHP oylarını 27-30000 aralığına yükselttiği ve başarılı bir seçim kampanyası gerçekleştirdiğinde çok rahat milletvekili olacağı muhtemel görünüyor.
AKP’ye gelince: Esas şok’un yaşandığı parti oldu. Bütün TV ekranlarında, bilboardlarda ve gazete sayfalarında gördüğümüz, adayların hiçbiri listede yer alamadı. Başta 1. Sıra adayı Zülfü Demirbağ olmak üzere diğer adayların hiçbiri kamuoyuna kendilerini tanıtmak amacı ile kampanya yürütmediler. Temayül yoklamasının birincisi Yasemin Açık’ın listede olmaması ise haksızlık olarak değerlendirilmekte. Başbakan’ın “ben Elazığ’da kimleri koysam hepsi seçilir” (başka bir şekilde de söylenebilir) diye düşünmüş olmasından olsa gerek türünden bir liste olduğu aşikar. Ayrıca Fevzi Septioğlunun CHP’den aday gösterilmediği önceden belli olunca Faruk Septioğlu’nun alelacele listeye konulduğu ihtimalinin de bulunduğu iddialar arasında.
Şu an itibariyle, AKP’nin geçen seçim aldığı 154.727 oy sayısını bu seçimde yakalaması zor görünüyor. 1.,3. ve 5. sıra adaylarının Palulu olması kendileri için bir handikap oluşturuyor. Zira Çetinkaya ve Yasemin Açık faktörü Baskil oylarını düşürecektir. Bununla beraber başta Karakoçan olmak üzere diğer ilçeler ve il merkezinden oyları sadece 2. ve 4. sıra adayı ile mi alacak? sorusu ortaya çıkıyor. Nitekim bu iki adayın Palu dışındaki seçim bölgelerinden nasıl oy alacakları ve nasıl bir performans gösterecekleri de meçhuldür. Nitekim o ki temayülü dikkate almayacaklardı Uluova’da ve merkezde potansiyeli olan Fikri Küçükel, Karakoçan’da potansiyeli olan Hadi Tunç gibi isimlere listede yer verilebilirdi. (Bu aday örneklerini çoğaltmak mümkündür)
Bu seçimde kimsenin şimdilik aklına gelmeyen veya getirmek istemediği diğer bir iddialı parti var ki o da BDP dir. BDP Karakoçan ilçe başkanını bağımsız aday gösterdi. 2007 de bağımsız adayla 8200 oy almış olmasına rağmen 2002 seçimlerinde DEHAP’ın 17.387 oy aldığını hatırlarsanız bu potansiyelinin var olduğunu görürsünüz. Nitekim Bağımsız BDP adayının alacağı oyların artmasında mevcut AKP listesinin etkisi de olacaktır.
Sonuç olarak AKP oyları 150.000’lerde kalmayıp aşağı düşecek gibi görünüyor. AKP oylarının aşağı çekilmesi ise 30.000 olan milletvekili çıkarma sayısını da düşürecektir. (Mesela 130.000 olursa 1 milletvekilliği 26.000’e 120.000 olursa 24.000’e tekabül edecektir.) Bu bakımdan AKP’nin yaşayacağı her oy kaybı diğer partilerin milletvekili çıkarma şansını yükseltecektir.
Bu ihtimaller göz önüne alındığında CHP den Ali Özcan’ın yakın çevresi ve tecrübesiyle seçim kampanyasını başarılı bir şekilde yürütürse CHP 1 milletvekilliği alacak gibi görünüyor.
MHP’nin ise, listesinin olumlu karşılanması avantajını iyi kullanacak diye düşünüyorum. Mahalli seçimlerde il genel meclisi oylamasında aldığı yaklaşık 50.000 oyun üzerine 10.000 daha koyarsa iki milletvekilini rahatça çıkaracağı görünmektedir.
Ancak bütün bu söylediklerimiz mevcut durum üzerine yaptığımız yorumlardır. Yarın öbür gün Genelkurmay AKP aleyhine bir muhtıra yayınlarsa, YGS’de şifre koyanların CHP ve MHP’liler olduğu söylenirse, Yüksek mahkemelerden birinin başkanı (Anayasa Mahkemesi Başkanı hariç) milletin dinine imanına hakaret ederse AKP yine mağduru oynar ve her şartta oy patlaması yapar. Bütün bunlar olduktan sonrada seçilenler kerameti kendinde görür, bu döngü böyle devam eder. Koyunlar gibi biz de olup biteni seyrederiz vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.