Elazığ Büyükşehir olursa…

Büyükşehir konusu Elazığ’ın gündemine oturmuş durumda. Gerçi durum halk ve yerel basınımız açısından böyle görünüyor. İktidar mensubu siyasilerimizde ise tabir-i caizse “tık yok” misali. 

Haber sitemiz yazarlarından İşbara Han geçen haftaki güzel yazısında bazı soruları gündeme getirmişti. Ben de düşündüm ki bu şehirde yaşayanlar ve bu şehrin basını bu konuya bu kadar ciddiyetle eğilirken, gerekçeler ileriye sürerken İktidar partisi mensubu ve idarecisi getirip konuyu üç çocuk meselesine bağlarsa biz niye bu siyasileri ciddiye alalım ki. Biz de dalgamızı geçelim o zaman.
Şimdi İşbara Han’ın soruları ve bizim cevaplarımıza geçelim.

Soru 1. Büyükşehir olunca şehrin en merkezi yerinde halısını insanların üzerine patırdatma işlemi sona erecek mi?

Cevap 1. Evet Büyükşehir Belediyemiz (tabi olursa) kendisine bağlı bir halı temizleme müdürlüğü kurup evlerden kirli halıları toplayacak ve ücretsiz olarak yıkayıp evlere teslim edecek. Böylelikle insanlarımız bam güm sesleriyle sabahları uyanmamış olacaklar.

Soru 2. Dükkân önlerinde, çay ocaklarının köşesinde, Özellikle İhsaniye ve İzzetpaşa Camii’nin duvar dibinde ve caddelerde oturan ve yoldan geçenleri büyük bir dikkatle takip eden vatandaşlarımız yeni yerlere mi taşınacaklar?

Cevap 2. Yeni bir yer mevzusu zor. Ancak bu sokaklara ve caddelere uyarı levhası asılacak. Konyalı İlahiyatçımız Orhan Çeker’in fetvasından sonra tesettürsüzlerin geçmesi tehlikeli olabilir diye.

Soru 3. Beş dakika, sadece beş dakika yağan yağmurda Elazığ sele gidecek mi? Yüzme havuzuna dönen ana caddelerde tatlı su balığı avlayabilecek miyiz?

Cevap 3. Ataşehir Mahallesinde oturduğum sokağın (Nenehatun Sokak) girişinin, en az süreli bir yağmurda dahi göl olduğu, bir sakin olarak, bu konunun çözümünü zor görüyorum. İlgili yerlerde feribot seferleri düzenlenebilir. Balık konusunda ise ilimiz özellikle alabalık yetiştiriciliğinde tecrübelidir. Üretimi artırmak adına Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu göllerde alabalık yetiştirilebilir.

Soru 4. Şehit İlhan’lar otoparkının üstüne yeşil alan yapılacak denilip, her iki ucuna bir “heyula” dikilmesinin hesabını soramazken, birileri Allah rızası için çıkıp ta gönlümüzü rahatlatıcı bir açıklama yapacak mı? İhsaniye Camii’nin bahçesindeki asırlık çınarların verdiği huzuru bizlere sağlayacak bir yeşillik bulunacak mı?

Cevap 4. Büyükşehir olunca Otoparkın üzerindeki heyulalar ve beton kısımlar yeşile boyanıp, yeşil alan görüntüsü verilecektir. Ayrıca İhsaniye Camisinin etrafındaki küçük boşluklara Halı sahalarda kullanılan sentetik çimler kaplanıp, çok beğenilen plastik ışıklı palmiye ağaçları dikilmek suretiyle kesilen ağaçların yokluğu hissettirilmeyecektir.

Şimdilik bu kadar cevap yeter. 

Elazığ belki büyükşehir olma şartlarını tamamlamamış olabilir. Eksiklikleri olabilir. Ama Elazığ’dan hiçbir farkı olmayan ve daha az nüfusa sahip şehirler büyükşehir oluyorken, Elazığ’a bu fırsatı tanımamak Elazığ’a ve Elazığlıya reva mıdır? Elazığ halkının bu durumdan mahcubiyet duyacağı, incineceği bir durum yoktur. Mahcubiyeti duyması gerekenler halkı temsil ettiğini söyleyen siyasiler ve her birinden birkaç milletvekili aday adayının çıktığı sivil toplum örgütleridir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.