Devlet Bahçeliyle Yeniden

MHP kongresi yapıldı. Devlet Bahçeli yeniden genel başkan seçildi. Ancak bundan sonra Koray Aydın ve arkadaşlarının nefesini hep ensesinde hissedecek. Zira muhalifler 441 oy aldığı için istedikleri zaman olağanüstü kongreyi toplamak için yeterli sayıya fazlasıyla ulaştılar.

            Aslında bu durum MHP delegesinin tabandan gelen tepkiye duyarsız kalmadığının da göstergesidir. MHP genel başkanı ve onun yönetimine tabandan gelen ciddi bir uyarıdır. Bundan sonra oluşturulacak parti yönetiminin bu manada işi çok zor görünüyor.

            Kongreye gelince: Devlet Bahçeli iki saatlik konuşmasının ilk kısmında duygusal bir konuşma yaptı. Ülkücü hareketin ideologlarından, Necmettin Hacıeminoğlu, Galip Erdem, Ahmet Arvasi gibi isimleri telaffuz etti. Yetinmedi 12 Eylül sonrası idam edilen ülkücü gençlerin isimlerini, diğer şehitlerin isimlerini hatıralarını yadetti. Devamında bütün Türk Dünyası şehirlerini, Türk tarihindeki abide şahsiyetleri bile anlattı. Bütün bunlar zaten 40 -45 dakikayı buldu. Geri kalan kısımda biraz güncel siyasetten, biraz da partinin genel durumundan bahsetti.

            Burada ilginç bir söz söyledi “Ülkücü Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan aynı anda neden olmasın” dedi. Şimdi ben merak ediyorum. Olacaksa 14 senedir niye olmadı. Kendisi bu konuda ne gibi çaba sarf etti. Acaba bunun olması için Devlet Bahçeli bir 14 yıl daha mı partinin başında kalmayı mı düşünüyor?

            Bu uzun konuşmada maalesef yeniden genel başkan olursa partisinde köklü, ne gibi bir değişime gideceğinden hiç bahsetmedi. Aslında çoğu MHP seçmeninin beklentisi de bu yöndeydi.

            Neden taban değişim arzusunda, biraz da buna kulak vermek lazım değil miydi? Partiden kovulanları, küskünlerin bir kısmını partiye geri çağırarak bu değişim isteklerinin önüne geçileceği mi düşünülüyor acaba?

 MYK’dan 20 kişiyi çıkar, koy yeni 20 kişi oldu sana değişim. Yani bu kadar basit mi?

            Delegeler ve izleyiciler slogan atıyor “devletin başına Devlet gelecek” diye. Acaba akıllarından hiç geçiriyorlar mı, “Yahu bu kadar senedir bu sloganı söylüyoruz ama sayın başkanı devletin başına bir türlü geçiremedik, acaba nerede hata yapıyoruz” diye.

            Koray Aydın’a gelince: konuşurken huzursuz gibiydi. Aleyhine yapılan tezahüratlar bunda etkili olmuş olabilir. Ancak MHP deki huzurlukları tabanın isteklerini net bir şekilde ortaya koydu. Bununla birlikte MHP ile ilgili projelerinden somut bir şekilde bahsetti. Aslına bakarsanız ne söylemesi gerekiyorsa aşağı yukarı çoğunu söyledi. Ancak salondaki çoğu delegenin veya izleyicinin bunları duymaya pek niyeti olmadığı da belliydi.

            Sonuçta Koray Aydın’ın aldığı oy asla küçümsenecek bir oy değildir. Ancak bu delege oylarının bir kısmı bana göre Koray Aydın’ın şahsına değil, MHP yönetimine duyulan tepkiden kaynaklanan protesto mahiyetinde verilen oylardı.

            Artık kongre bitti. Şimdi yeniden kollar sıvanacak. Bakalım ne gibi bir değişim veya yeniden yapılanma uygulanacak. Devlet Bahçeli yeniden genel başkanlığa seçildiğine göre beklenti oldukça yüksek. Artık MHP’li seçmen Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanın aynı anda partisinden olmasını bekliyor.

            Sayın Bahçeliye ve oluşturacağı yönetimine bu yolda başarılar diliyoruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.