BÜYÜK ŞEHİR OLMAYI İSTEMEYELİM

Seçim heyecanı arttıkça Elazığ’ın sorunları da yavaş yavaş geri plana atılmaya başlandı. 

Mesela

Büyükşehir olma meselesi ne oldu?

Şu anda bu konuyu takip eden bir sivil toplum örgütü var mı?

Veya hangi siyasi temsilcilerimiz bu konunun takipçisidir?

Diye sorsak kimden, nereden ses gelecek merak ediyorum.

Belediyemiz dersen, ayyuka çıkmış yolsuzluk iddiaları karşısında köşesine sinmiş vaziyette. Kendi kendini ayakta zor tutan Elazığ Belediyesi ve onun sempatik Başkanı mı Elazığ Büyükşehir olsun kampanyası düzenleyecek. Bu şu demektir. Belediyeden büyükşehir konusunda Elazığ’a hayır gelmez. 

Geliyoruz sivil toplum örgütlerine. Bu kuruluşların adlarını yazmamıza gerek yok hepsini bilirsiniz. Şimdi sizden hafızanızı zorlamanızı isteyeceğim. Şöyle bir düşünün Elazığ’da bulunan hangi sivil toplum örgütünden milletvekili aday adayı çıkmamış. Mübarek aday adaylarının çoğu bu örgütlere üye olduklarını söylüyorlar. İftiharla. Birkaç tanesine baktım daha 1-1.5 yıl olmuş üye olduğu STÖ’ye gireli şimdi aday adayı. Ne öğrendin ne icraat yaptın. Elazığ’da STÖ yönetiminde olduğunda hemen milletvekili olmak zorunda mısınız? Böyle bir zorunluluk mu var?

Siyasilerimizin yani milletvekilleri, iktidar partisi il ve ilçe yöneticilerinin bu konuda girişimleri ne durumda diye bakalım isterseniz. (gerçi onların da hepsi aday maşallah). Allah bize milletvekili olmayı nasip etsin de büyükşehir meselesine Allah kerim demiyorlar mıdır sizce? Şimdi bu mantıkla düşünenler Elazığ’ın meselesi ile niye uğraşsın ki. 

Hem şimdi Başbakanımız çok meşgul bu konuyu söylersek bize kızabilir diye belki de korkuyorlardır.

Aslında çekinmek yerine Başbakan’a seçimi bir koz olarak kullanıp eğer büyükşehir olma konusunda adım atmazsak Elazığ’da hezimet yaşarız diyen oldu mu acaba? bu siyasilerin içinden.

Gördüğünüz gibi siyasilerimizden de umut yok.

Gelelim hükümet ve siyasiler üzerinde belki de en önemli baskıyı oluşturabilecek basına. Mahalli basınımız büyükşehir konusunu epeyce gündemde tuttu. Hatta bazı köşe yazarları günlerce bu konuyu ısrarla yazdı. Ancak onların da kondisyonları tükendi. Seçim havası basının bu konuda baskı yapmasını engelledi. Onların artık tek hedefleri kaldı aday adaylarının seçim harcamalarından pay alabilmek.

Gördüğünüz gibi Elazığ’ın büyükşehir olmasına bu şartlar altında, bu kadrolarla imkan yok. Bari mertlik bizde kalsın “istemiyoruz” diyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.