BORU DÖŞENECEK HAYIRLI OLSUN

Bir Nabuco projesidir aldı başını gidiyor bu hafta. Verdi’nin operasından esinlenilmiş de, Türkiye’nin stratejik önemini artıracakmış da, 5000 kişi çalışacakmış da, dünyanın en uzun boru hattı döşenecekmiş de, bir sürü şeyler söyleniyor.

Haa  % 15 meselesi var onu da unutmayalım. Güya borudan geçen gazın %15’i bizim olacakmış. Ama bunu ne kimse onayladı ne de onaylamadı. %15 öylece ortada duruyor. Yani verirler mi vermezler mi meçhul. Peki bizim kazancımız neymiş diye soruyor haklı olarak vatantaşımız. Ama buna net bir cevap henüz yok gibi. (Gerçi epeyce boru döşeniyor en azından boru stoklarımız artacak ileride işe yaramazsa söker su tesisatında kullanırız)

Öte taraftan Rusya hiddetle homurdanıyor. Putin diyorki: Boruyu döşersiniz ama içinden geçecek gaz nerede? Haydaa şimdi Rusyayı da kızdırıyoruz. Hani bu boru AB’ye bizi sokacak en önemli koz olacaktı. Rusya hiddetlenecekse ne alemi var şimdi. Yurdumun stratejik önemi artacak diye biz boru döşeyeceğiz ama en yakın komşumuz ve en önemli doğal gaz üreticisi buna bozuluyor.

Şimdi Almanya Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri kullanacağı doğalgazı Rusya’ya minnet etmemek Afrika veya Ortadoğu ülkelerinden temin edebilmek için bizim topraklarımızdan geçirmek zorunda. Öyle değil mi? Peki bizim böyle bir zorunluluğumuz var mı? İran bizim sınır komşumuz, Irak da öyle. Canımız isterse Suudi Arabistan’dan hortum çeker yine getiririz. Olmadı kullanmayız. Biz alışkınız, diğer alternatif doğal gaza yöneliriz. (Bio gaz da deniliyor) Şimdi bizim stratejik önemimiz artıyor öyle mi? Dikkat edin başımıza açılan her dertte bu söyleniyor: Ülkemizin stratejik önemi..Bu nasıl bir mantık bilen varsa beri gelsin. O ki önemliyiz bunu avantaja çevirelim. Değil mi?

Hangi tüccar kar etmeden ticaret yapar. Kar edecek ki evine ekmek götürsün. Şöyle düşünün bir dükkan açmışsınız içeride her çeşit mal var, dükkanın önünden yüzlerce müşteri geçiyor, ama siz siftah dahi yapamıyorsunuz. Biz demek ki ülke olarak o kadar zenginiz ki böyle hovardalıklar ediyoruz. Yani Elin Avrupalısına üzülüp, aman Rusya’ya minnet duymasın, yazıktır diyoruz.

Çıkıp bir yetkili şunu söylesin “ Aziz vatandaşlarım boruyu döşeyeceğiz ama %15’i bizim. Yılda şu kadar dolar kira gelirimiz olacak. Hatta ülkemizin ali menfaatleri söz konusu olduğunda bu işten rücu etme hakkımız da vardır” Hadi bunları söylesinler. Bizde Boruyu döşediler ama iyi de oldu diyelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.