BİR HIŞIMLA GELDİ GEÇTİ MÜSLÜMAN BİN OBAMA

Obama öyle bir geldi ki, ülkemizden kaç gündür ayrılmış olmasına rağmen rüzgârı halen devam ediyor. Yaptığı konuşmalar tekrar tekrar dinlenip, söylediği her cümle her kelime tek tek analiz ediliyor.

Hatta bazı gazetecilerimiz, beden dili uzmanıymış gibi Obama nın tavır ve hareketlerini bile kritik etmeye çalışıyorlar. "Yok efendim Başbakanımızı öpmesi çok önemli bir göstergedir". Niye ? ABD Başkanı diğer bir Devlet Başkanını hiç öpmezmiş öperse de bu hayırlara işaret sayılırmış. İnsanın bir soru daha sorası geliyor. Bu öpmek fiilinin bir başka manası daha var, gafil adam sen onu bilmez misin? Diye. Bir şeyler daha söylüyorlar. Efendim el hareketlerine dikkat ettiniz mi? sık sık bizimkilerin sırtını sıvazlıyor, kolunu tutuyordu. Bu şu demek oluyormuş. Ben sizi yabancı görmüyorum. Biz stratejik değil artık model ortağız, ayrımız gayrımız yok. Vay babam vay. Biz bunların gözünde  neymişiz haberimiz yokmuş.

Adamın bizi niye öptüğü, sırtımızı niye sıvazladığı Irak a gidişiyle bir anlamda belli oldu. Ama Brüksel, Washington ağzı ile bu yorumları yapan alleme gazetecilerimiz bunu anlamazlıktan geliyorlar.

Şimdi bu demeç ve tavırları bir de biz yorumlayalım. Gerçi biz bu yüce ve ulu şahsiyetler kadar bilmeyiz ama sadece gördüklerimizi düz mantığımızla yazalım.

Ruhban okulunu açmamızı, Siz Ermenileri katlettiniz biz de Kızılderilileri ne var bunda canınızı sıkıyorsunuz kabul edin gitsin sözlerini bizim Meclisimizde yüzümüze söyleme cesaretini gösterdi. Sonra öpersem geçer dedi ve bizi öptü "çok acımadı değil mi"? Diye de sordu(gülerek). Bizde hep bir ağızdan "Obama sen çok yaşa" dedik ve geçiştirdik.

Sırtımızı sık sık sıvadı. Çünkü Bizim askerler Iraktan çekilirken sizin taraftan çekilsin, yoksa çok zayiat veririz. Öte taraftan Talabani ve Barzani akıllı çocuklardır. Sizin mahalledeki halı sahada sizin çocuklarla izin verin gelip arada bir top oynasınlar dedi. İşte bunu derken sırtımızı sıvazladı ve bize sarıldı. Ne demektir bu hareket. Şu demektir. Yahu sizle biz bunca yıldır kadim dostuz. Bazen küseriz birbirimize ama neticede model ortağız biz ayrılamayız. Siz benim en güvendiğim dostumsunuz. Bak ben bir zenciyim ve ABD Başkanı oldum. Ben Hristiyanım ama babam bir Müslüman. Hatta adım bile Hüseyin sizin camilerde de yazıyor ya. Hadi kırmayın beni, koçum benim kim tutar sizi (işte bu cümle söylenirken sırt sıvazlanıyor).

Daha hangisini yazıp yorumlayalım Ruhban okulunu açın dedi. Bu direkt olarak içişlerimize müdahale değil de nedir. Bu okulun açılmasıyla birlikte Fener Rum Patrikhanesinin Ekümenikliği yolunda en önemli engelin kalkması manası çıkmıyor mu? Bizi yönetenler bu işin sonunun nereye varacağını kestiremiyorlar mı?

Kürtlere "Kürt azınlık" dedi. Bu ülkenin vatandaşlarını azınlık statüsüne soktu. Kimsenin gıkı çıkmıyor. Ne de olsa Müslüman evladı ne diyelim, diye düşünülüyor herhalde.

Yarın Afganistan a asker gönderir ve bu askerlerimizin Müslüman Afganlılarla çatışması durumunda ne hale geleceğimiz, Müslüman Dünyasının gözünde prestij kaybedeceğimiz bilinmiyor mu?

Bunlar ve birçok bilinmeyenlerle Obama ayrıldı gitti ülkemizden. Kimimizi ağzı kulaklarında, kimimizi de eli böğründe bıraktı gitti. Bakalım kimler haklı çıkacak inşallah biz ve bizim gibi düşünenler haksız çıkar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.