ARAPLARA DEMOKRASİ

   İsrail Cumhurbaşkanına Başbakanımız tarafından gösterilen tepki İslam Dünyasında büyük yankı buldu deniliyor. Allah aşkına bu haberlere nasıl itibar edelim. Mısır, Suudi Arabistan ve Suriye basını bu haberi o gece pas geçti. Halkına duyurmak istemediler. Takip edemedik ama diğer Arap Çadır Devletleri de öyle yapmıştır zannediyorum. Çünkü halkın haberi olsa Gazze deki gibi, Arap halkı sokağa dökülecek, Türkiye ye ve Başbakanına destek verecekler. Arkasından da kendi yöneticilerini korkaklıkla itham edip, (Nitekim R. Tayip Erdoğan Halife olsun diyenler bile çıktı) Gazze yi sahiplenemeyen tırsık Arap yöneticilerine hesap soracaklar. Bu hesap sorma kabusu, Arap idarelerinin en korkulu rüyasıdır. Çünkü Arap aleminde halkın görüş ve düşünceleri Arap idarelerini hiç de bağlamamaktadır. Çünkü onların bütün maddi ve manevi çıkar ilişkileri Amerika-İsrail ve Batı Devletleriyledir. Bunun da sebebi Demokrasinin Arap dünyasından nasibini almayışıdır. Hele ki Mısır bu konuda, Müslüman Kardeşler Teşkilatı nın devamı olarak gördüğü ve çekindiği Hamas tan dolayı tamamıyla suskun kalmayı tercih etmektedir. Haksızlık karşısında susana ne derler siz tamamlayın.

          Bütün bunları göz önüne aldığımızda Türkiye Gazze de yaşanan zulme kayıtsız kalmamış ve tepkisini Dünya ya net bir şekilde koymuştur. İyi de etmiştir. Ama arkasına baktığında da Türkiye yi resmi olarak Hamas yönetiminden başka destekleyen olmadığı da bir gerçektir.

          Peki, bu durum çok önemli midir? Bizce değildir. Arap idarelerinin Türkiye ye soğuk durmaları, yeni bir hadise değildir. Gerek 1. Dünya savaşı öncesi ve gerekse sonraki dönemde Osmanlı Devletine karşı sergiledikleri hasmane tutum halen daha hafızalarımızdadır. Falih Rıfkı Atay 1. Dünya Savaşında görev yaptığı Arabistan Cephesindeki hatıralarını yazdığı, "Zeytindağı" isimli eserinde Arapların İngiliz, Fransız yanlısı olmasının sebebini bu devletlerin Osmanlıdan daha güçlü görünmesi olarak açıklar. Bu gerçekten de doğru bir tespittir. Bugün Arap Liderleri (dikkat edin halkı demiyorum) Türkiye nin İngiltere, Fransa, Rusya veya A.B.D. gibi bir ülke olduğunu anlarlarsa inanın kısa sürede çark edeceklerdir.

          Irak a demokrasi ve İnsan haklarını yerleştireceğini iddia ederek yıllardır bölge insanının kanını döken Amerika, bakalım diğer Arap Devletlerine de Demokrasi harekatı düzenleyecek mi? Bunun olacağını düşünmek bile insanın tüylerini diken diken ediyor.

           Arap Dünyasının içinde bulunduğu acziyetten kurtulabilmesi için bu kabile liderlerinden bir an önce kurtulması lazım. Bunun da yolu Demokrasiden geçiyor. Aksi taktirde petrolleri bittikten sonra açlarından ölecek hale gelecekler. Herhalde o zaman Türkiye ye ne kadar muhtaç olduklarını anlayacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.