Arap Dünyası Kritik Virajda

Mısırdaki Arap baharı esintisinden sonra seçimle iktidara gelen Mursi, yapılan darbe ile iktidarını kaybetti. Mısır halkının çoğunluğu ise bu darbeye karşı ayaklanmış dik durmaya çalışıyor. Darbenin arkasında batılı devletlerin olduğu genel bir kabul durumunda. Ancak yapılan bu antidemokratik darbenin diğer Arap Devletleri tarafından desteklenmesi ise gerçekten kabul edilebilecek bir durum değil. Başta Suudi Arabistan olmak üzere çoğu Arap devlet ve devletçiklerinde darbenin desteklenmesinin bir amacı var: Demokrasi Arap coğrafyasına yerleşirse tahtı tacı kaybedeceklerini biliyorlar.

Hatırlayacaksınızdır Başbakanımız İsrail Cumhurbaşkanına ”one minute”  çıkışını yaptığı zaman Arap halkı Türkiye ve Başbakanı leyhinde gösteriler yapmıştı. Ancak gösterileri yapan Arap halklarının devlet idarecilerinden ise tek bir destek mesajı çıkmamıştı. Bunun da sebebi Amerika’dan İsrail’den korkmaları değil, tacı tahtı kaybetmekten korkmalarıydı. Çünkü Türkiye kendilerince İslam Dünyası için kötü örnekti.

1789 yılındaki Fransız ihtilalinin Avrupa’daki en önemli etkisi Krallık rejimlerinin sarsılması ve otoritelerini kaybetmeleri olmuştu. Görülmüştü ki halk idareyi ele aldığında krala da imparatora da ihtiyacı yoktu. Yani onlar devletin idaresinde olmadığı zaman da yaşanabildiğini ispat etmişlerdi.

Mısırdaki gelişmeler bu noktada önem arz ediyor. Darbeyi yapanlara karşı Mısır halkı direnir ve başarılı olursa Arap dünyasındaki esas değişimi ve devrimi o zaman görürüz. Bu gelişme olduğu takdirde Arap halkı görecektir ki yaşadıkları devletlerdeki zengin yer altı kaynaklarını, halkı yerine batılı devletlere peşkeş çekenler bizzat kendilerini idare eden şeyhleri, krallarıdır. Peşkeş çektikleri milyarca dolardan kraliyet aileleri olarak kendilerine ayırdıkları paralarla da şahsi servetlerine servet katmaktadırlar.

Arap halkının kendi kendini idare edebilme yeteneğini kazandığı gün işte o zaman belki de gerçek İslam Dünyası teşekkül edecek, siyasi olmasa bile ekonomik ve sosyal İslam birliği gerçek manada tesis olacaktır. Uyduruk şeyh ve kraliyet aileleri ile asilzade haline dönüştürülmüş ipleri batının elinde kuklalar misali bu idareciler sadece Arap aleminin değil bütün İslam aleminin sırtında adeta bir kamburdurlar.

İşte bütün bu hususlar göz önüne alındığında Mısır’daki darbenin gerek Arap gerekse İslam Dünyası aleyhine ne kadar kritik bir noktada yapıldığı anlaşılacaktır. Bu bakımdan Mısır halkının direnişe devam etmesi Türkiye gibi demokratik rejimin gayet iyi yürüdüğü bir devletin de darbecilere karşı direnenlere destek olması gerekmektedir. Darbecilerin başarısız direnenlerin başarılı olması tek başına Türkiye’ye belki çok bir fayda sağlamayabilir ama Müslüman aleminin büyük bir kısmını oluşturan Arap halkları ve tabiî ki bütün İslam alemi için çok hayırlı olacağı muhakkaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.