Ankara’da Yaşarım Elazığ Belediye Başkanlığına Adayım

AKP’nin adayı Mücahit Yanılmaz oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Özellikle Yanılmaz’ın uzun yıllar Elazığ’da bulunmayışı, AKP’ye 2 yıl önce katılması ve AKP hakkında geçmişte çok ağır sözler sarfetmiş olması önemli handikapları olarak ileri sürülüyor. Avantajları nedir diye bakıldığında ise eski bakanlardan Ahmet Cemil Tunç’un desteğini arkasına almaktan başka bir şey görünmüyor. AKP’ye yakın olan dostlarımızın iddialarına göre Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Yanılmaz’ın adaylığı için Genel Merkezde çok baskısı olmuş. Bakalım Numan Kurtulmuş Elazığ’da Yanılmaz için neler yapacak?

Taşradaki siyasetçilerin en fazla şikayetçi oldukları konu tam olarak budur. Taşradaki siyasetçi yaşadığı şehirde çalışır çabalar. Teşkilatına kendini tanıtır, tabanla sürekli diyalog halindedir. Taziyelere hasta sormalara, düğünlere, doğumlara gider. Velhasıl her an teşkilatın ve tabanın içerisindedir. Ancak seçimlere üç beş ay kala birileri Ankara’dan çantasına bir takım iç çamaşırını, pijamalarını, bir yedek takım elbisesini, diş fırçasını traş takımını yerleştirir Elazığ’a gelir. Amaç uzun yıllardır ancak bayramdan bayrama gelebildiği memleketinde milletvekili veya belediye başkanı olabilmektir.

Sürekli Ankara’da yaşadığı için tabana inme, teşkilatla ilişkileri sıkı tutmak gibi derdi tasası olmamıştır. Hasbel kader partinin yetkili ve etkili idarecilerinden birine kapılanmışsa başka bir şey yapmasına gerek de yoktur. Artık allame-i cihan olmasan da o etkili ve yetkili kişi (bu kişi Numan Kurtulmuş oluyor) seni sırtlayıp uçuracaktır. Yeter ki sadakat ve itaat de kusurun olmasın.

Peki taşradaki siyasetçiye haksızlık değil midir bu yaşanan durum?

Mesela Elazığ’da aday adayı olan ve aynı zamanda milletvekili adayı da olmuş olan siyasetçinin eksiği neydi ki aday gösterilmedi.

Veya 40 yıllık partisini, ideolojisini bir kenara koyup, bütün gemileri yakıp AKP’ye giderek aday adayı olan bürokratın kusuru neydi ki aday yapılmadı.

Yine Elazığ’da işini kurmuş büyütmüş başarılı işadamlarının, bürokratların ( Amerika’da doktora yapmış olan bile varmış) ne kusurları görüldü.

Mesele şehrin doğusundan batısından olması meselesiyse her taraftan aday adayı da vardı.

Numan Kurtulmuş mutlu olacak diye Elazığ’da hakkını vererek siyaset yapmaya çalışanları bir kalemde silip atmak AKP’ye yakışmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.