AKP'NİN SARISI

Anayasa değişiklik paketini teklif edenlerin imza listesinde problem çıkınca iktidar partisi teklifi geri çekip yeni bir imza listesi hazırladı. Ancak bu husus çok trajik bir olayı ortaya çıkardı. O da milletvekillerinin acıklı durumu! Çünkü imza listesi depo listeydi. Yani belki de aylar önceden kendilerine imzattırılmış bir listeye, anayasa değişiklik önerisi paketi eklenip Meclis Başkanlığına verilmişti. 

Daha önceki yazılarımda milletvekillerinin gerçekte halkın seçtikleri vekilleri olmadığını Genel Başkanlar tarafından belirlenip, halkın seçmeye mecbur olduğu kişiler olduklarını belirtmiştim. Milletvekilleri milletin mi vekili yoksa Genel Başkanların “padişahım çok yaşa” deyicileri mi diye sormuştum.

Şimdi görüyorsunuz manzarayı. Mesela Elazığ’ı ilçe yapıp Diyarbakır’a bağlayalım diye bir teklif getirilse meclise, bizim Elazığ milletvekillerinin teklif listesini imzalayanların içinde olduğunu göreceğiz. Çünkü onlarca listeyi peşinen imzalamış hazretler. Yoksa kim uğraşacak o kadar imza işiyle. At imzayı keyfine bak. 

****

Dershane parasını ödeyemedikleri için annesinin hapse atılmasını hazmedemeyen 18 yaşındaki genç, intihar etti. Bu ülkede yürek paralayan böyle bir acı yaşanırken gündemde neler tartıştığımıza bir bakın Allah aşkına. Gerçekten yargı reformu, bu gencin ve bu durumdaki milyonlarca insanın, hayatından daha mı önemlidir. 

Bu gencin ve ailesinin durumunda milyonlarca insan var bu ülkede. 

Şuradan buradan gelen iane ve yakacak yardımlarıyla hayatını sürdüren insanlar var bu ülkede. 

500 TL maaşla geçinmeye çalışan milyonlar var bu ülkede. 

Ama olsun bunlar önemli değil. Önemli olan Anayasa değişikliği, darbecilerin yargılanması ve deveyi hamuduyla götürmek. Gerisi laf-ı güzaf.

AKP’nin sarısı yere düştü yarısı. 

AKP’nin demokrasiden pratikte ne anladığının en güzel örneği yaşandı Van’da. CHP otobüsüne yumurta atanların bir kısmı Van AKP yöneticisi olunca, mızrak çuvala girmedi. Şimdi buna da pişkin bir şekilde “bu olaylar demokrasinin ruhunda var, alkış olduğu gibi protesto da doğaldır” diyeceklerdir. Demokrasi havarisi kesilen bir partinin bu hezeyanı aslında onun demokrasiden ne anladığını da gayet net bir şekilde ortaya koymaktadır. Yani, kendisinden olmayıp, kendisi gibi düşünmeyene tahammül göstermemek, otobüsüne yumurta atmak. Sonra çıkıp televizyonlara bana iftira ettiler davacı olacağım demek. 

Şimdi bir düşünün bu parti ve üyeleri mi bizi ileri demokrasi ülkesi haline getirecek?

Anayasa değişikliği dedikleri paket sadece yargıda değişiklikleri içeriyor. Nerede işçilerin grev hakları. 82 Anayasasından önce var olan bu demokratik hak mevcut anayasayla işçilerin elinden alındı. Avrupa ülkeleriyle aynı olacaksak, neden işçi hakları konusunda Avrupa kriterleri dikkate alınmıyor. 

Konu uzayacak ama mesele çok. Misal dokunulmazlıklar. Milletvekili başına ortalama 1,5-2 mahkeme dosyası düşüyor. Ama dokunulmazlık yasasından ötürü bunlara dokunulamıyor. Demokrasi ve adalet istiyorsak bu milletvekillerinin, çocuğunun dershane parasını ödeyemediği için hapse giren anneden ne farkı var. Bu bakımdan anayasa hazır değiştiriliyorken gelin vekillere dokunmamayı da kaldırın. Demokrasiyse al sana en güzel demokrasi. Bunu yap bu millet sana minnet duyar. Yolsuzluk hırsızlık yapanların, katillerin vekil olmalarını engelleyin. Yapın işte bir şeyler de bizim de yüreğimize su serpilsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.