AKP’nin MHP’siz Meclis Hayali

Referandumdan bu yana yandaş, candaş, yoldaş basının tümü anket yaptırıyorlar. Ne hikmetse her seferinde de MHP ya barajın altında ya da barajın biraz üstünde oluyor. 

Bu saldırıların sebebi nedir diye soracak olursanız cevabı basittir. AKP’nin alacağı oya göre, olduğundan fazla milletvekili çıkarmak. Bu da ancak, MHP’nin (CHP olmayacağına göre) barajın altında kalmasıyla mümkün. Zaten MHP’nin baraja takılması gerçekleşirse çıkaracağı milletvekillerinin büyük kısmını AKP alacaktır. 

Yani mesele en kısa yoldan 367 milletvekili sayısına ulaşmaktır. Bu gerçekleşse Başkanlık sistemi başta olmak üzere diğer anayasa değişiklikleri arka arkaya gerçekleşecek ve Türkiye Cumhuriyetinin Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyeti olması kolaylaşacaktır. 

Diğer bir sebep ise özellikle “açılım” konusunda MHP’nin gösterdiği sert tavır olmalıdır. Zira MHP bu tavrı gösterdikçe AKP özellikle ülkenin batı kesimlerinde oy kaybetmektedir. Eğer MHP olmazsa, oy kayıpları da olmayacak ve açılımın önündeki önemli bir engel de ortadan kalkmış olacaktır. 

Bu hedeflere ulaşmak içinse MHP’ye AKP hükümeti bindirdikçe bindiriyor. Bozkurt polemiği, kaset furyası, düzmece anketler hep bu yüzden. 

“Sen doğru dur eğri belasını bulur” demişler Aslında Hükümet büyük işler yaptığını hep iddia ediyor. Eğer böyleyse halkın göstereceği teveccüh kendisine yetmiyor mu ki? Bu kadar gerilim dolu bir kampanya yürütülüyor. MHP’ye gönül vermiş ülkücüler eğer hayvan! Oluyorsa o zaman sen rahat ol, insanlar da sana oy verecek demektir. Bu saldırganlık niye? 

30’a yakın milletvekili çıkaracağı iddia edilen BDP den bile bu kadar rahatsız olmuyor AKP hükümeti. Bölücü terör örgütünün eli kanlı liderinden talimat alarak politika üreten BDP’liler bile MHP’lilerden daha sempatik görünüyorlar demek ki AKP hükümetine. 

BDP’li Meclis olsun ama MHP’li Meclis olmasın. Oh ne ala. Peki niye? Çünkü MHP’liler ırkçıymış, kafatasçıymış, milliyetçiymiş. MHP kimin milliyetçisidir, dünya alem biliyor da siz mi bilmiyorsunuz? Bu rahatsızlığın sebebi bilinçaltından gelen başka şeyler olmasın? 

AKP hükümetinin bu kadar hararetli kampanyalar yürütmesine karşın, MHP’siz meclis mümkün mü? Asla değil. En yandaş medya gazetelerin bile anketlerinde MHP % 11-12 görülüyorsa, demek ki MHP’nin oyu % 15’in rahatlıkla üzerinde demektir. Fazlası da zaten sürpriz olmaz. 

Yani anlayacağınız MHP’siz bir meclis ufukta görünmüyor. AKP’lilere geçmiş olsun, yine kendilerine rahat yok. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.