AKP temayül oylaması üzerine

Haftalardır beklenen AKP temayül oylaması yapıldı. Adı üzerinde temayül. Yani delegelerin hangi aday adayına meylettiklerini, güvendiklerini belirttikleri bir seçim oldu. Bağlayıcı özelliği olmamasına karşın, üzerinde çok yorum yapılıp sonuçlar çıkarılacak bir yoklamadır netice itibariyle. 

Ankara’dakiler bu seçimin sonucunu nasıl yorumlar, listeyi neye göre yaparlar, bizi ilgilendirmez. Fakat biz de kendi gözlemlerimizi ve yorumlarımızı yapmaktan geri durmayalım.
Temayülün açık ara birincisi Prof. Dr. Yasemin Açık oldu. Bu seçimin adı temayül değil ne olursa olsun, büyük bir başarıdır hatta herkesin saygı duyması gereken bir başarıdır. Çünkü 
Sayın Açık AKP ile organik bir bağı olmayan ve Üniversitede görev yapan bir öğretim üyesidir. Bundan dolayı ne partinin teşkilatlanmasında, ne delege kayıtlarında fazla bir etkinliği olmamıştır. Bu önemli dezavantajına rağmen birinci olmayı başarmıştır.

AKP’nin Elazığ’da kurucusu olup birebir delegelerin yazımında etkin rol oynayanları bile Sayın Açık geride bırakmayı başarmıştır. Eski AKP Elazığ yöneticilerini bir yana bırakın, ikinci sırada yer alan eski milletvekili olan Zülfü Demirbağ’ı bile geride bırakıp, yaklaşık 200 oy fark atmıştır. 
Demek ki Sayın Yasemin Açık AKP delegelerine kendini düzgün bir şekilde ifade edip, milletvekili olduğu takdirde başarılı olacağı kanaatini uyandırmış olmalı ki birinci oldu. Başarılı olamayan aday adayları da artık bir daha ki seçim öncesinde delegelerin nabzını nasıl tutacakları konusunda biraz daha tecrübeli oldular tabiî ki.

Ama teşkilatı kurup üzerine milletvekili olarak meclise giden ve temayülde de ilk on’a bile giremeyenlerin hali de hiç hoş değil.
Keşke mevcut milletvekilleri de bu temayüle dahil olsalardı ve hallerini görebilseydik. Artık bu andan itibaren onlar başta ilk beşe girenler olmak üzere bütün rakiplerinin aleyhinde tezvirata başlamışlardır bile. 

Öte taraftan temayül’ün diğer başarılı bir ismi ise 255 oy alıp onuncu sırada yer alan İrfan Sönmez’dir. Çünkü Sayın Sönmez uzun yıllardır Büyük Birlik Partisinde politika ve üst düzey yöneticilik yapmış bir siyasetçidir. AKP’de kısa bir süre içerisinde gösterdiği bu performans gerçekten dikkat çekmektedir ve takdire şayandır. Sayın Sönmez’in gerisinde kalan isimlere bir bakın: İbrahim Gök, İbrahim Kütük, Şemsettin Murat, Bu isimler AKP kurulduğundan beri Elazığ Teşkilatının içerisinde olan kişiler değil midir? Şemsettin Murat ilk il başkanı ve Milletvekilliği yapmış bir isim değil midir. Ama Sayın Sönmez bu isimleri geride bırakmayı başarmıştır. 

Yine AKP hükümetinin ilk kurulduğu günden beri bürokraside görev almış diğer isimler de Sayın Sönmez’in gerisinde kalmıştır. Yasin Altınyuva, Fikret Karaman, Nihat Büyükbaş gibi. 
Sonuç olarak, AKP delegesi iradesini beyan etti ve milletvekili olarak görmek istediği isimleri seçti. Yukarıda da belirttiğim gibi keşke mevcut milletvekilleri de bu seçime dahil edilselerdi. Ben şahsen dördünün de ilk ona giremeyeceklerinden eminim.
 
Zira her AKP’li aday adayı konuşmalarında Elazığ’daki sorunlardan bahsetti ve milletvekili olursa bunları çözeceğine söz verdi. Demek ki dokuz yıllık AKP iktidarında Elazığ’a dişe dokunur bir şey yapılmadı. Yapamayan kim tabiî ki başta AKP milletvekillerimiz. Onun için temayülde ilk on’a giremezler diyorum. 

Sadece AKP’nin değil, MHP’nin ve CHP’nin bu dönem Elazığ milletvekili adaylarının veya milletvekillerinin öncekilerden daha bilgili, daha agresif, tuttuğunu koparan, Elazığ’ın sorunlarını kendi sorunu gibi gören, “Elazığlılar havadan anlar ver havayı al oyu” demeyen, içlerinden en az bir bakan olabilecek çapta kişilerden olması temennisiyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.