Akil Adamlar Buyurdu: Elazığ ismi Elaziz Olsun

Son zamanlarda duyuyorduk ama akil adamlar söyleyince tam emin olduk.

Elazığ’ın isminin değişmesinden bahsediyorum. Yine “bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü” misali bir süreç yaşayacağız demek ki.

Bu şehrin ismi kimleri neden rahatsız ediyor anlayabilene aşkolsun. Yok efendim şehrin ismi El-Aziz miş de yine öyle yapalım. Aziz eli manasındaymış ve bu şehir de azizlerle dolu bir şehirmiş yakışırmış. Hazretler “aziz” den ne anlıyorlarsa artık. Harput’ta 8- 10 türbeyi görünce yapıştırmışlar hemen Aziz eli diye. Sanki kimse Erzurum’u, Konya’yı, Urfa’yı görmemiş. Onlar niye Azizurfa, azizkonya, Azizmardin dememişler peki. Sadece sizin mi aklınıza geldi.

Elazığ’ın kelime olarak manası yokmuş diyor bazıları da. Peki Urfa ne manaya geliyor sormazlar mı size? Malatya, Konya ne manaya geliyor. Iğdır’a, Rize’ye, Trabzon’a ne diyeceksiniz. Devam etmeyeyim artık siz anladınız. Nasıl her şehir isminin şöyle böyle bir manası var ise tabi ki Elazığ’ımızın da var elbette. Bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Ha bir de şu var biz Cennetmekan Sultan Abdülaziz Han’ı çok severdik. Bu vilayet’in adını da onun devr-i saltanatında onun ismine izafeten kendisine yağcılık ve yalakalık olsun diye (her zaman yaptığımız gibi) Mamûrâtü’l-Aziz koyduk. (Gerçi şehri pek mâmûr etmemiş ama neyse) Bu bakımdan Elaziz olsun diyenleri çok kınamıyorum. Ancak Türkiye Cumhuriyetinin 81 vilayetin hiç birinin adı Osmanlı Padişahlarının ismi ile tesmiye edilmemiştir, hatırlatırım.

Şimdi gelelim sonuç kısmına. Bu şehrin adını değiştirmek isteyenlere söylüyorum. Karın ağrınız ne ise açık söyleyin. Elazığ ismi sizde niçin alerjik reaksiyona sebep oluyor. Söyleyin siz de rahatlayın biz de.

Türkiye Cumhuriyetinin kısaltması T.C. ibaresinden rahatsız olanların neden rahatsızlık duyduklarını herkes anladı. Siz de Elazığ isminden aynı sebeplerle mi rahatsızlık duyuyorsunuz. Söyleyin lütfen. Bunun için akil adamları konuşturmanıza, onların arkasından konuşmanıza gerek yok. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.