Aday Adayları

Aday Adayları

Elazığ’da belediye Başkan aday adayları her geçen gün artıyor. Özellikle iktidar partisinden aday adayı enflasyonu dikkat çekiyor. Çoğunun ismini duymuşluğumuz yok. Ama iktidar partisinden bazı adaylar var ki gerçekten hayret ediyorum. Neredeyse 40- 50 sene boyunca belli bir ideolojinin içerisinde olup  AKP’den aday adayı olunca ellerine ne geçecek diye merak ediyorum. Kardeşim bu kadar yıl sonra seni bakan yapsalar ne olur, belediye başkanı yapsalar ne olur. Ne omurgaymış sizde ki? diye bir sormak lazım. Allah ıslah etsin.

İktidar partisinden çoğu aday adayının hazırlıklı olduğu ciddi olarak bu işe koyuldukları belli olmakla beraber, bazıları da sanki kendileri de biliyor aday yapılmayacaklarını. Ama ”Nasılsa bana kıyak bir makam verirler “diye düşünüyor olmalılar. Yani aday adaylığını sadece bir basamak olarak düşündüklerinden, aday olup olmayacakları belli ki çok umurlarında değil.

MHP’den bazı adaylar işi ciddi tutmuş. Projeler hazırlamış. Tabana inmiş mahalle mahalle gezmişler hazırlıklarını yapmışlar. Genel olarak MHP aday adayları MHP’nin içinde yetişmiş, camianın yakından tanıdığı isimler. Ama bazılarının da MHP’nin misyonuna, ideolojisine uzak olmalarına rağmen aday adayı olduklarını görmekteyiz. Bu durum MHP’nin Elazığ’da iddialı olduğunun en önemli göstergesi sayılabilir.

CHP’de ise durum farklı seçimle ilgili iddialı olmaktan ziyade halen daha parti içi çekişmelerde ön plana geçme mücadelesinin var olduğu izlenimi veriyorlar.

****

Başörtülü Milletvekilleri

Mecliste dört bayan milletvekili başörtüleriyle geldiler. Kıyamet kopmadı, kimse itiraz etmedi. Hiç kimse laiklik elden gitti, irtica hortladı demedi. Sadece mecliste değil ülkenin genelinde bu durum gayet demokratik bir tavır olarak nitelendi. Kısacası her şey gayet doğal karşılandı hiçbir olumsuzluk olmadı.

Ancak bu durum iktidarı çok üzdü tabii ki. Onlar itirazlar bekliyorlardı. Başörtüsüne karşı zehir zemberek açıklamalarla karşı çıkışlar bekliyorlardı. Bekliyorlardı ki hemen salvolara başlasınlar. Olayı ajite edip yine buradan pirim yapıp meseleyi oya tahvil etsinler. Maalesef olmadı. Hem MHP hem de CHP durumu gayet demokratik bulduklarını açıklayıp doğal karşıladıklarını beyan ettiler. Böyle olunca da iktidarın eline fazla fırsat geçmedi.

Ancak yine de olayı istismar etmede geri durmadılar. Devamlı geçmişte yapılan uygulamalardan bahsettiler. Dört milletvekili bayanın meclise başörtüleriyle gelmelerini neredeyse İstanbul’un fethiymiş gibi lanse etmeye çalıştılar. Kendileri dışındakileri patates dinindenlermiş gibi saymadılar ama söylediklerinden en hakiki Müslümanların kendi oldukları imasını vermeye çalıştılar.

Bütün bunlara rağmen canları sağ olsun. Netice itibariyle bugün ülkemizde artık başörtüsü meselesi diye bir mesele şükür kalmadı. Kadınların başörtüsü takması İslam’ın gereği ise elbette ki örtünmek isteyen öğrencinin, memurun velhasıl bütün kadınların örtünmeleri için bir engel olunmamalıdır.

İnşallah artık bu mevzu bir daha gündeme gelmemek üzere artık kapanmıştır.

****

Ahmet Kaya’ya verilen Ödül

Ahmet Kaya’nın sanatçılığı konusunda kimse olumsuz bir şey söyleyemez. Besteciliği yorumculuğu, sesi tartışılmaz. Ama Ahmet Kaya’nın siyasi bir kimliği de var. Ki rahmetli bunu her fırsatta dile getirmekten kaçınmaz ve propagandasını da aslanlar gibi yapardı.

Kendisine yasal mermisiyle yaklaşan Türk polisiyle başının belada olduğunu ve silahını bu yüzden helada sakladığını söylerdi. Yine dağdaki üç kişiden bahseder ve TC ordusuyla (!) onların nasıl mücadele ettiklerini anlatır dururdu. Bu ve benzeri şarkı sözlerini ve söylemlerini çoğaltmaya gerek yok.

Ahmet Kaya bugün, en yüksek devlet makamından ödüllere nişanlara layık görülüyor. Sanatından dolayı mı siyasi görüşünden dolayı mı bu ödüller verildi belli değil. Türkiye nereden nereye getirildi lütfen dikkat edin. Yıllarca ülkeye kan kusturan terör örgütüne methiye dizenlere neler layık görülüyor, örgütle mücadele edenlere neler layık görülüyor. Allah sonumuzu hayreyler inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.